Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Molestowanie w Kościele. Kardynał George Pell o wszystkim wiedział

355

Na początku kwietnia 2020 roku kardynał George Pell został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Australii od zarzutów molestowania seksualnego dzieci. W raporcie sporządzonym przez komisję królewską wykazano, że duchowny wiedział o tym, co dzieje się w Kościele - wiedział, że księża molestują dzieci.

Ujawniono, że kardynał George Pell wiedział o przypadkach molestowania seksualnego dzieci w Kościele. Wolał jednak ignorować te doniesienia.
Ujawniono, że kardynał George Pell wiedział o przypadkach molestowania seksualnego dzieci w Kościele. Wolał jednak ignorować te doniesienia. (Getty Images)

W czwartek rano na stół parlamentu położono ponad 100 wcześniej zredagowanych stron raportu królewskiej komisji ds. wykorzystywania dzieci. Dokument dotyczył kardynała George'a Pella i tego, co wiedział na temat wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim.

Kardynał George Pell wiedział o molestowaniu dzieci przez duchownych na początku lat 70.

Dokument nie został wcześniej upubliczniony ze względu na możliwość zakłócenia postępowania karnego, które toczyło się przeciwko Pellowi. Jednak w kwietniu kardynał został uniewinniony i raport można było udostępnić.

Zawarte w nim informacje nie dotyczą wykorzystywania dzieci przez samego kardynała, tylko jego wiedzy na temat skarg na księży pedofilów. Ujawniono również, że Pell wiedział, że były kapłan Gerald Ridsdale, który odsiaduje wyrok za molestowanie, został przeniesiony, ponieważ miał kontakty seksualne z małoletnimi.

Kardynał zaprzeczał i twierdził, że nie ma pojęcia na temat wykorzystywania seksualnego dzieci w diecezji w australijskim Ballarat. W raporcie zaznaczono, że "byłoby 'nieprawdopodobne', gdyby inni członkowie kościoła nie rozmawiali na ten temat z Pellem". Duchownemu zarzuca się ignorowanie doniesień na temat molestowania dzieci w Kościele.

Kilka godzin po tym, jak ogłoszono wyrok uniewinniający kardynała Pella w kwietniu 2020 roku, papież Franciszek modlił się za tych, którzy cierpią z powodu "niesprawiedliwych wyroków". W trakcie modlitwy, która była transmitowana na żywo, odniósł się do Jezusa, który doświadczył prześladowania mimo swojej niewinności.

Zobacz także: Jego ojcem jest ksiądz. "Nie jest w stanie naprawić tego, co zrobił"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić