Dania. Nowy podwariant Omikrona znacznie bardziej zaraźliwy

99

Podwariant BA.2 Omikronu jest bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1. Nowy podwariant rozprzestrzenia się już od początku 2022 roku. Zmagają się z nim Duńczycy, którzy stwierdzili, że BA.2 jest bardziej zaraźliwy także w przypadku osób w pełni zaszczepionych.

Dania. Nowy podwariant Omikrona znacznie bardziej zaraźliwy
Nowy wariant koronawirusa jest jeszcze bardziej zaraźliwy. (Pixabay)

Nowy podwariant odpowiada za coraz większą liczbę zakażeń w Danii. Według doniesień atakuje także w pełni zaszczepione osoby.

Nowy zakaźny podwariant

Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych - przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Dane wskazują na to, że nowy podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. Jednocześnie wykazano, że przy obu podwariantach Omikronu ryzyko hospitalizacji pozostaje na tym samym poziomie i jest niższe niż w wypadku innych wariantów m.in. delty.

Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. - poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach. Nie wiadomo jednak gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy i jaka jest skala zakażeń. Został dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada on za koło 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2. Jest to jeden z trzech podwariantów Omikrona.

Zobacz także: Nowy pomysł rządu ws. COVID-19. Ekspertka mówi wprost
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić