Deklaracja USA ws. Szwecji. Chodzi o potencjalne działania Rosji

To świetna wiadomość dla Szwecji. Jak powiedziała minister spraw zagranicznych Ann Linde, Szwecja otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od USA. Rozszerzenie NATO zbliża się wielkimi krokami.

Deklaracja USA ws. Szwecji. Chodzi o potencjalne działania Rosji
Szwecja może czuć się bezpieczna? Ważna deklaracja USA (Twitter)

NATO jeszcze nigdy nie było zjednoczone jak teraz? Po agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę Szwecja i Finlandia zapragnęły jak najszybciej dostać się w szeregi sojuszu i otrzymać gwarancję bezpieczeństwa.

Aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku i inwazja na Ukrainę skłoniły te kraje zmiany swojej polityki zagranicznej. Widząc zachowanie Rosji, Szwecja i Finlandia zgłaszają chęć przystąpienia do NATO.

Warto podkreślić, że Szwedzi otrzymali od Stanów Zjednoczonych gwarancje bezpieczeństwa. Na czym miałaby polegać?

Mogę powiedzieć, że jeśli Rosja zdecyduje się na jakiekolwiek negatywne działania przeciwko Szwecji, nie będzie to coś, co Stany Zjednoczone zostawią bez odpowiedzi - powiedziała minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Już wiadomo, że Szwecja otrzymała zapewnienia od Stanów Zjednoczonych, że otrzyma pomoc od 30 krajów sojuszu podczas rozpatrywania potencjalnego wniosku o przystąpienie do NATO. Zarówno Szwecja jak i Finlandia obawiają się, że mogą być zagrożone podczas procesu aplikacyjnego, którego zatwierdzenie przez wszystkich członków NATO może zająć nawet rok.

Szwecja obawia się Rosji

Peter Hultqvist, szwedzki minister obrony mówił w zeszłym miesiącu, że wniosek o wstąpienie w struktury NATO może wywołać reakcję ze strony Moskwy, w tym ataki cybernetyczne i hybrydowe. Ostatnio pojawiły się informację, że Rosjanie rozpoczęli również kampanię propagandową przeciwko Szwecji. Na ulicach Moskwy pojawiły się plakaty sugerujące, że Szwecja jest pronazistowska.

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić