Diabełek pyłowy przed hotelem. "Małe tornado" nagrano w Polsce

0

Przed jednym z hoteli w Jakuszycach (woj. dolnośląskie) pojawiła się ogromna, wirująca kolumna piasku. Właścicielka obiektu przekazała w rozmowie z TVN24, że dostrzegł ją jeden z gości. Choć wichura na nagraniu wygląda łagodnie, to mężczyzna został uderzony przez wirujące kamienie, a jedno z aut straciło szybę.

Diabełek pyłowy przed hotelem. "Małe tornado" nagrano w Polsce
Diabełek pyłowy pojawił się w Jakuszycach. (Getty Images, TVN24)

O zdarzeniu poinformował TVN24. O sytuacji miała poinformować właścicielka hotelu, która z kolei została zaalarmowana przez gościa. - Powiedział, że wszedł w małe tornado przed hotelem - przekazała. Dzięki hotelowym kamerom, udało się uchwycić moment, kiedy widać tzw. diabełka pyłowego.

Jak mówiła, gość powiedział, że na nagraniu wygląda to dosyć łagodnie, a tak naprawdę dostał kilkoma kamieniami, przez co spodziewa się kilku siniaków.

Wierzę mu, bo auto, które też widać na nagraniu straciło jedną szybę. Została wybita pewnie przez te kamienie - dodała w rozmowie z TVN24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Jak podróżować po Wietnamie? Nie każdy wie, że ten kraj ma kilka stref klimatycznych

Czym jest diabełek pyłowy?

Wir, który widać na filmie, to tzw. diabełek pyłowy. Powstaje, gdy nad bardzo rozgrzaną powierzchnią ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Zjawisko powstaje w ciepłe i bezchmurne dni, zwykle w godzinach południowych. Sprzyjają mu suche warunki pogodowe. Do niedawna był w Polsce rzadkością. Do tej pory diabełki pyłowe kojarzyły się z terenami pustynnymi i stepowymi m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Afryce.

W przeciwieństwie do trąby powietrznej diabełek pyłowy nie ma nic wspólnego ze zjawiskami burzowymi, powstaje zwykle przy bezchmurnym lub bardzo pogodnym niebie. Określa się go jako łagodne i bezpieczne zjawisko, choć gość hotelu w Jakuszycach mógł się przekonać, że w terenie zabudowanym diabełek może co najmniej nabić kilka siniaków i wywołać szkody materialne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MTK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić