Dlaczego Boże Ciało wypada w czwartek? Wyjaśniamy

19

Jeszcze w tym miesiącu będziemy obchodzić Boże Ciało - uroczystość bardzo ważną dla katolików, upamiętniającą Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Przypada ona na czwartek, a dzień celebracji tego święta nie jest przypadkowy.

Dlaczego Boże Ciało wypada w czwartek? Wyjaśniamy
Boże Ciało zawsze wypada w czwartek. Dzień nie jest przypadkowy (Wikimedia)

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Ten dzień, nazywany także Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest celebrowany wyjątkowo okazale.

Nieodłącznym elementem tego święta są uroczyste procesje, prowadzące wiernych do czterech ołtarzy. Na czele pochodu kroczy kapłan niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a przygotowania do tego marszu trwają długie tygodnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Procesje z okazji Bożego Ciała

W polskiej tradycji głęboko zakorzenione jest przygotowywanie bogato zdobionych ołtarzy, a także sypanie świeżo zebranych kwiatów przez dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

Boże Ciało to święto ściśle powiązane z Wielkanocą. Przypada ono dokładnie 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej, którą obchodziliśmy 31 marca. W tym roku Boże Ciało wypada więc 30 maja.

Dlaczego Boże Ciało wypada w czwartek? To tradycja i efekt objawień

Co ważne, Boże Ciało różni się od innych, ważnych świąt faktem, iż obchodzimy je w czwartek. Jak się okazuje, jest to pamiątka Wielkiego Czwartku - dnia, w którym ustanowione zostały sakramenty kapłaństwa i eucharystii. Data wynika także z objawień Julianny z Mont Corillon, która przekazała, że Jezus nakazał obchodzenie tej uroczystości właśnie w czwartek.

Warto wspomnieć, że Boże Ciało znajduje się na liście największych świąt celebrowanych przez Kościół Katolicki. Dlatego też wierni mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. To jeden z sześciu takich dni w roku, poza niedzielnymi nabożeństwami.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić