Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Długi weekend. Na których stacjach paliw lepiej nie tankować? Mapa od UOKiK

42

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował jakość paliw na stacjach. Jak się okazuje, niektóre lepiej omijać szerokim łukiem.

Długi weekend. Na których stacjach paliw lepiej nie tankować? Mapa od UOKiK
Gdzie jest najgorsze paliwo w Polsce?

UOKiK sprawdził paliwa na stacjach

Gdzie lepiej nie tankować? Które stacje oferują najgorsze paliwo? UOKiK przygotował specjalną mapę (kliknij, by ją zobaczyć), gdzie można sprawdzić jakość paliwa.

Inspekcja Handlowa (IH) sprawdza cztery rodzaje paliw ciekłych dostępnych na rynku: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa. Podczas pierwszej kontroli paliw w 2003 r. aż 30 proc. nie spełniało wymogów jakościowych. Następnie jakość paliw zaczęła się poprawiać i od 2015 r. liczba nieprawidłowości utrzymuje się średnio poniżej 3 proc.

Których stacji paliw unikać? Gdzie paliwo jest najgorsze?

W przypadku losowo pobranych próbek paliw ciekłych w 2019 r. wymagań nie spełniało 1,37 proc. (rok wcześniej – 1,90 proc.). Podobnie jak w 2018 r., nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny (1,01 proc.) niż oleju napędowego (1,86 proc). Próba losowa była nieznacznie większa niż w poprzednim roku: łącznie inspektorzy zbadali 1023 próbki pobrane na 1023 stacjach" - informuje UOKiK.

W których województwach jest najgorsze paliwo? Jak podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najwięcej nieprawidłowości wykryto podczas kontroli w województwach: podlaskim – 5,88 proc., zachodniopomorskim – 5,66 proc. i kujawsko-pomorskim – 4,92 proc. zbadanych próbek. W województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim IH nie zakwestionowała żadnej z próbek pobranych losowo.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić