Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Donald Trump: "Spróbuję pomóc Ukrainie". Ma jeden warunek

Kandydat na prezydenta USA z ramienia Partii Republikańskiej już opracowuje strategię dotyczącą polityki międzynarodowej. Donald Trump udzielił wywiadu dla magazynu "Time", w którym zadeklarował swoją chęć pomocy Ukrainie. Jednakże stawia to pod rygorystycznymi warunkami. Domaga się większego zaangażowania finansowego ze strony Europy.

Donald Trump: "Spróbuję pomóc Ukrainie". Ma jeden warunek
Trump grozi, że przestanie pomagać Ukrainie, jeśli Europa nie zwiększy swojej pomocy (GETTY, Bloomberg)

W obszernym wywiadzie dla tygodnika "Time", Donald Trump podzielił się swoimi przemyśleniami na temat różnych aspektów polityki, w tym kwestii związanych z NATO, sytuacji w Europie i wojny w Ukrainie. W trakcie rozmowy prezydenckiego kandydata wybrzmiały jego plany wobec kluczowych zagadnień międzynarodowych.

Donald Trump został zapytany o potencjalną pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, walczącej z agresją ze strony Rosji. Choć jego odpowiedź w pewnym sensie wyrażała gotowość do pomocy, to jednak nie pozbawiona była pewnych warunków. Trump sugerował, że pomoc byłaby zależna od szeregu czynników.

Spróbuję pomóc Ukrainie, ale Europa też musi tam dotrzeć i wykonać swoją pracę. Dziś Europejczycy nie wykonują swojej pracy - powiedział Donald Trump w rozmowie z "Time".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana w Białym Domu? Ekspert ocenia szanse Trumpa

Trump chce, by Europa wspierała finansowo Ukrainę

Donald Trump zagroził, że zakończy udzielanie pomocy Ukrainie, jeśli Europa nie zwiększy swojego zaangażowania finansowego. W jego opinii, kraje europejskie nie odpowiadają należycie na potrzeby Ukrainy.

Jeśli Europa nie zamierza zapłacić, dlaczego my mamy płacić? - pytał kandydat na prezydenta USA.

Jego zdaniem, europejskie kraje są pod znacznie większym wpływem wojny. Dodał, że pomiędzy Europą a Ukrainą "nic nie ma", a między USA a Ukrainą "jest ocean". Dlatego uważa, że to kraje europejskie powinny bardziej pomagać finansowo zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

W rozmowie z "Time", Donald Trump potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko. Polityk od dłuższego czasu skupia się na ograniczaniu zaangażowania Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Trump wolałby skoncentrować się na kwestiach wewnętrznych USA.

Wsparcie USA dla Ukrainy

W kwietniu Izba Reprezentantów USA zatwierdziła pakiet pomocy w wysokości 61 miliardów dolarów dla Ukrainy, który był blokowany przez wiele tygodni. Pakiet ten ma na celu m.in. wsparcie wojskowe i budżetowe dla Ukrainy. To ważny krok, który pokazuje solidarność Stanów Zjednoczonych z Ukrainą w obliczu trwającej rosyjskiej agresji.

Pomimo pozytywnego wyniku głosowania w Izbie, aż 112 parlamentarzystów z Partii Republikańskiej wyraziło swój sprzeciw wobec pakietu pomocy dla Ukrainy. Widać przez to, że opór ze strony konserwatywnych środowisk w Stanach Zjednoczonych nadal jest znaczący.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić