o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Dopłaty do czynszów. Kto będzie je dostawał co miesiąc?

11
Podziel się

Dopłaty do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19 w końcu mają stać się faktem. Sejm przyjął pakiet mieszkaniowy. Kto dostanie co miesiąc tzw. dodatek mieszkaniowy?

Dopłaty do czynszów. Kto będzie je dostawał co miesiąc?
Dopłaty do czynszów 1500 zł miesięcznie (Pixabay)
bEEhyLYR

Dopłaty do czynszów

Program dopłat do czynszów był zapowiadany jeszcze w kwietniu, na początku pandemii koronawirusa. Do tej pory nie został jednak wprowadzony. Dopiero teraz Sejm zajął się tzw. pakietem mieszkaniowym.

bEEhyLYT
Decyzja Sejmu o przyjęciu pakietu mieszkaniowego to dobra wiadomość. Uchwalenie społecznej części pakietu to pierwszy etap proponowanych przez nas zmian. Pracujemy już nad tzw.rynkową częścią pakietu mieszkaniowego, a w niej np.modelem "mieszkanie za grunt" - skomentował Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Dopłaty do czynszów. Kto dostanie co miesiąc dodatek mieszkaniowy?

Z dopłaty do czynszu będzie mogła skorzystać osoba, która ucierpiała z powodu COVID-19. Chodzi zarówno o najemców mieszkań: spółdzielczych, własnościowych, komunalnych, jak i o tych, którzy wynajmują mieszkania na wolnym rynku. Co ważne - musieli oni zajmować lokale już przed 14 marca 2020. Dopłaty nie dotyczą nowych lokatorów.

bEEhyLYZ

Aby otrzymać dopłatę do czynszu, będzie trzeba przedstawić miesięczne dochody. Dodatek mieszkaniowy będzie można otrzymać wtedy, gdy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 1500 zł. W przypadku osób samotnych - 2100 zł.

To nie wszystko. Należy też udowodnić, że miesięczny dochód w ostatnich trzech miesiącach jest niższy niż w 2019 roku. Mowa o co najmniej 25 proc.

bEEhyLZa

Ważny jest też metraż lokalu. Powierzchnia mieszkania nie może być wyższa niż 35 m2, gdy mieszka w nim tylko jedna osoba. W przypadku dwóch osób może to być maksymalnie 40 m2, w przypadku trzech lokatorów - 45 m2, czterech - 55 m2, pięciu - 65 m2, a sześciu - maksymalnie 70 m2 powierzchni. W sytuacji, gdy w mieszkaniu zamieszkuje więcej niż sześć osób, na każdą z nich dolicza się jeszcze dodatkowo po 5 m2.

Dopłaty do czynszu. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Dopłata do czynszu, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 marca 2021 r. - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEhyLZu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Meg
11 miesięcy temu
Dlaczego pomimo wstrzymania eksmisji i braku opłat ze strony bezprawnie zajmujących nie ootrzymujemy zwrotu chociaż za same rachunki?
cbk
11 miesięcy temu
Kto będzie dostawał? Nikt
azaza
11 miesięcy temu
Kolejny wyłącznie propagandowy chwyt rządu ! Mniej niż 40m2 na dwie osoby to w większości zaporowe warunki niemożliwe do spełnienia ! Jak macie coś dać to dajcie bez takich idiotycznych warunków a nie twórzcie tylko dobre wrażenie !
bEEhyLZv
tak jest
11 miesięcy temu
mniejsze rachunki za prąd jak każą siedzieć w domu
tlen
11 miesięcy temu
WSZYSCY JESTESMY ROWNI
Marcin
11 miesięcy temu
Ja cały czas zarabiam tyle samo i przez wirusa pensja mi nie spadła. Za to czynsz i wszystko dookoła sporo podrożało. Nie łapię się na żaden program, ale za to dokładam się do wszystkiego w podatkach. Co dostanę w zamian? Może jakąś nagrodę za zaradność? A może zwolnienie z podatku? Złodzieje i rozdawcy naszych pieniędzy!
***** ***
11 miesięcy temu
Mieszkanie 47m mieszkam sam i za śmieci płacę 63 zł.Ale gdybym miał o 2m mniejsze to już połowę.Czyli jak na 45m mieszka 4 os.to chyba więcej produkują śmieci ode mnie ale płacą mniej niż ja.Czy to normalne?
Antek
11 miesięcy temu
2100 to każdy co pracuje na najniższej krajowej masakra
Sabat
11 miesięcy temu
Budżet na minusie że z niego nie wyjdziemy a PiS dalej obiecuje :(
Taki tam
11 miesięcy temu
Robota to głupota:)
Tomasz
11 miesięcy temu
No tak, bo te 5m² robi różnicę, żeby nie wypłacać zbyt dużej liczbie osób. Ile osób samotnych, mieszka w 35m² ? Ja mam 39,5 m².
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić