Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Doradca prezydenta o zmianach klimatycznych. Przedstawił swoje koncepcje

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
58
Podziel się:

Doradca prezydenta ds. ochrony środowiska udzielił wywiadu na temat zmian klimatycznych. Zdaniem Pawła Sałka są dwie koncepcje ws. przyczyn globalnego ocieplenia. Naukowcy są jednak innego zdania.

Doradca prezydenta o zmianach klimatycznych. Przedstawił swoje koncepcje
Doradca Prezydenta RP - Paweł Sałek (PAP)

Paweł Sałek od 2018 r. jest doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zajmuje się sprawami ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Przed objęciem tej funkcji pracował m.in. w Ministerstwie Środowiska.

W ostatnim wywiadzie dla Polskiego Radia Sałek mówił m.in. o zmiany klimatu. Doradca prezydenta RP był pytany m.in. o związane z nimi susze, a także powodzie błyskawiczne.

Widzimy, że ten klimat nam się zmienia i to jest sprawa naturalna - mówił Sałek.

Adrian Klarenbach, który rozmawiał z Sałkiem zadał pytanie: "Czy mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, czy z jego ochłodzeniem, i kto jest za to odpowiedzialny, czy sławetny freon (...), czy przebiegunowanie Ziemi, co jest sprawą zupełnie naturalną?".

Pytanie wydaje się być błędne, ponieważ freony są jako źródłem powstawania dziury ozonowej. A to coś innego od zmiany klimatu. Czym innym jest także przebiegunowanie Ziemi.

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne i wpływ człowiek, czyli emisji gazów antropogenicznych, to zdania uczonych są podzielone. Ścierają się dwie koncepcje, jedna [mówiąca], że człowiek ma znaczący wpływ na zmiany klimatu i ona w przestrzeni medialnej jest głośniejsza. Ale mamy też grono naukowców, którzy twierdzą, że człowiek nawet przez emisje gazów cieplarnianych nie ma wpływu na zmiany tak dużego układu, jakim jest klimat. Bo klimat zawsze, nawet jak człowiek nie był w takiej fazie rozwoju, się zmieniał. I to jest naturalne, że zmiany klimatu występowały zawsze - powiedział Paweł Sałek w rozmowie.

Liczne badania udowodniły, że emitowane przez człowieka gazy cieplarniane (m.in. dwutlenek węgla) niemal w całości odpowiadają za globalne ocieplenie. Tezę tę potwierdzają raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Od połowy XIX wieku temperatura Ziemi wzrosła średnio o ok. 1,1 stopnia C., za co odpowiadają antropogeniczne (mające związek z działalnością człowieka) emisje gazów cieplarnianych.

Nadużyciem wydaje się stwierdzenie, że "zmiany klimatu występowały zawsze". Obecne, spowodowane działalnością człowieka, zachodzą, zdaniem naukowców, zdecydowanie szybciej.

Portal naukowy naukaoklimacie.pl informuje, że 97 proc. ekspertów aktywnie publikujących artykuły o klimacie jest zdania, że ociepla się on przez działalność człowieka.

Według oficjalnych stanowisk wszystkich liczących się na świecie organizacji naukowych zajmujących się badaniem klimatu oraz Akademii Nauk 80 krajów, to ludzie powodują globalne ocieplenie. Konsensus jest przytłaczający. Oczywiście istnieją pojedynczy naukowcy, którzy odnoszą się do tego sceptycznie. Jest ich jednak niewielu. 97 proc. klimatologów aktywnie publikujących artykuły o klimacie jest zdania, że klimat się ociepla, a powoduje to aktywność człowieka - czytamy na portalu.
Zobacz także: Donald Tusk z powrotem w Brukseli? Prezydent Sopotu: zupełna abstrakcja
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
Cywilizacja
10 miesięcy temu
Najlepiej o wszystko obwinić lgbt, bo tak najłatwiej. Najlepiej wszystko przypisywać zabobonom, zamiast obserwować otoczenie i analizować swoje wady oraz postępowanie swoje i innych i zauważać związek pomiędzy czynem a skutkiem i konsekwencji wynikających z danych zachowań, z których wynikają następne skutki. Zero odpowiedzialności i samokrytycyzmu i autorefleksji, tylko najlepiej rzucać tekstami : kara boża za lgbt, to szatan, taka wola boża, to sąsiad spod trójki. Najlepiej o wszystko obwinić lgbt i innych. Tak PiS i kościół będzie robił żeby przekierować gniew Polaków na obiekt zastępczy i skupić uwagę Polaków na gnębieniu ludzi lgbt tylko po to żeby odwrócić uwagę nas, Polaków od ich wybryków żeby wymagać się od konsekwencji swoich czynów. My ludzie o wszystko najlepiej obwiniamy innych, a w sobie żadnej wady nie widzimy.
Cywilizacja
10 miesięcy temu
Zatrzymać wylesianie na masową skalę. Zacząć sadzić drzewa na masową skalę bo one do swojego wzrostu pochłaniają gigantyczne ilości CO2. Każdy ko ma ogród lub działkę niech zainwestuje w minimum jeden duży zbiornik na deszczówkę oraz niech posadzić tyle drzew i krzewów liściastych ile się da oraz jakieś zioła lecznicze. Sadźmy drzewa i krzewy w lasach, parkach pod blokiem. Nawet jeśli nie mamy na to zezwolenia. Inne kraje masowo niszczą łąki i wycinają lasy, my bądźmy mądrzejsi. Nie popełniamy tego błędu, bądźmy mądrzejsi, Sadźmy drzewa, krzewy, zioła,. W lasach, w ogrodach w parkach po łąkach. Mamy tyle cennych gatunków np dzika róża, z jej płatków robi się dżemy a owoce są jadalne i zdrowe. Zróbmy sprzątanie świata. Ratujmy planetę, ratujmy Polskę!
pawel
10 miesięcy temu
sprawa naturalna... miliardy samochodów ???
GÓRAL
10 miesięcy temu
Priorytetowa Elektrownia Węglowa w Ostrołęce i Flagowy projekt Energetyczny PiS za 1,5 miliarda zł świadczy jakich Polski Rząd ma teraz fachowców !!!!!- i skąd się bierze rekordowy dług publiczny!!! dziś jest ta elektrownia burzona za drugie tyle co ją wybudowano
confess
10 miesięcy temu
Jako osoba wierząca Pan Prezydent i ja jesteśmy całkowicie przekonani, że i globalne ocieplenie i wszystkie katastrofy jakie nas trapią (z wyjątkiem oczywiście katastrofy smoleńskiej, którą spowodował Tusk z Putinem) są objawem Gniewu Bożego i karą zesłaną na nas za perwersyjną i nieczystą "ideologią" LGBT i jeszcze gorsze gender, postępującą laicyzację oraz bezbożne i bezpodstawne oskarżanie Sług Bożych i calego Świętego Kościoła Katolickiego o grzech pedofilii. Przecież wystarczy poczytać Biblię, aby tam znaleźć, że dokładnie w ten sposób, porzez dopusty Boże, Miłosierny Stwórca każe nas za nasze grzechy i błędy i łagodnie naprowadza nas na drogę cnoty (patrz ustępy w Biblii o plagach egipskich, czy Sodomie i Gomorze). To jasno dowodzi, że to żadna antropogeniczna zmiana klimatu tylko zagniewany naszymi grzechami Palec Boży, który nam po ojcowsku grozi i napomina. Ten Palec Boży jednak nie tylko nam grozi ale i wskazuje właściwy kierunek (chyba, że dłubie akurat w nosie)...
To pewne
10 miesięcy temu
Nie zatrudniają fachowców tylko pocitków i znajomków...
Lui
10 miesięcy temu
Zgoda, zmiany klimatu spowodowane są działalnością człowieka, ale czy receptą na to jest deindrustializacja i cofnięcie cywilizacji do XVIII wieku, jak chce pan Timmermans w swoim projekcie "Fit fot 55"?
Kit23
10 miesięcy temu
Bierze lekcje od mistrza zakupu żarówek
Adamo
10 miesięcy temu
Jaki prezydent tacy i doradcy. Lub odwrotnie?
emeryt
10 miesięcy temu
Jaki prezydent, taki doradca, jaki doradca, taki prezydent...
Zapytajcie
10 miesięcy temu
Ruchonia z TVPiS! On wam wyjaśni że dwutlenek węgla pochodzi z wody gazowanej!
Zyrk
10 miesięcy temu
Tam nie ma osoby poważnej
AKK
10 miesięcy temu
A co na to wszystkowiedzący specjaliści z Episkopatu? A może by tak wodą święconą i modlitwą zatrzymać zmiany klimatyczne? Może mi ktoś powie to dlaczego w Polsce mamy tak duży wzrost zachorowań na raka? Bo palimy wszystkim czym się da i to zatrute powietrze wdychamy.
Taka prawda
10 miesięcy temu
Spójrzcie na jego wyraz twarzy..inteligencją nie może się pochwalić...ale suskiemu jeszcze nie dorównał
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić