aktualizacja 

Dron namierzył rosyjskich żołnierzy. To robili na czołgu

Amerykański dron Switchblade namierzył i zniszczył rosyjskich czołgistów, którzy urządzili libację wprost na pojeździe. Ukraińscy żołnierze podzielili się nagraniem, które, jak mówią, jest pierwszym przypadkiem użycia takich pocisków.

Dron namierzył rosyjskich żołnierzy. To robili na czołgu
Dron-kamikaze zlikwidował rosyjskich czołgistów (Facebook)

Nagranie z akcji drona Swithcblade udostępnił Centrum Komunikacji Strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Jak czytamy w opisie, operatorzy Sił Specjalnych Ukrainy uczą się posługiwać nowym rodzajem broni, którą otrzymali ze Stanów Zjednoczonych.

Libacja alkoholowa... na dachu czołgu

Na jednym z kierunków walk ukraińscy żołnierze za pomocą drona namierzyli rosyjski czołg T72B3. Zauważyli, że pojazd się nie porusza, a jego załoga postanowiła zrobić sobie przerwę - urządziła libację alkoholową na dachu czołga.

Nie spodziewali się, że po chwili dopadnie ich dron kamikaze. Ukraińscy żołnierze podkreślają, że to pierwszy taki filmik, który został opublikowany dla szerokiej publiczności, ale dodają, że bojowe użycie takich dronów jest już stałą praktyką.

To dobry przykład na to, jak pomoc zagranicznych partnerów, wraz z wyszkoleniem i profesjonalizmem naszych żołnierzy, daje pozytywne rezultaty na froncie - piszą Ukraińcy w opisie wideo.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Drony kamikaze trafili w ramach pomocy militarnej z USA

Prezydent USA Joe Biden ogłosił na początku tego miesiąca kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego weszły m.in. drony Switchblade. Prezydent nie poinformował o wartości pakietu, lecz według mediów wynosi on ok. 150 mln dolarów.

Maszyny z nowej serii Switchblade 600 ważą około 23 kilogramów, mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem, do którego wykorzystują głowicę przeciwpancerną. Operator ma do dyspozycji tablet z systemem kontroli uderzenia, a pocisk może być sterowany ręcznie.

Nowe drony Switchblade 600 zostaną zakupione w ramach wartego 300 mln dolarów pakietu śmiercionośnej broni, która ma zostać przekazana Ukrainie na mocy decyzji ogłoszonej przez Pentagon w kwietniu. Ministerstwo obrony złożyło w firmie AeroVironment zamówienie na 300 kolejnych dronów typu Switchblade serii 300 za 17,8 mln dolarów.

Zobacz także: Rozminowywanie Azowstalu. Nagranie rosyjskich służb
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić