Duda ostro o Merkel i Łukaszence. "Niech sobie rozmawiają"

1948

"Nie uznamy wyników żadnych rozmów, w których nie uczestniczymy" - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Sieci" odnosząc się do rozmowy Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką. Zdaniem głowy państwa, reżim Łukaszenki "doprowadził do impasu" w stosunkach Białorusi z Unią Europejską.

Duda ostro o Merkel i Łukaszence. "Niech sobie rozmawiają"
Andrzej Duda ostro krytykuje Merkel i Łukaszenkę (PAP, Radek Pietruszka)

W poniedziałek ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z Aleksandrem Łukaszenką w sprawie kryzysu na naszej wschodniej granicy. Białoruski przywódca zapowiedział też kolejne rozmowy z szefową niemieckiego rządu. Prezydent Polski Andrzej Duda odniósł się do tej kwestii w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

"Białoruś atakuję Unię Europejską"

Rozmowa z Dudą ukaże się w poniedziałek, ale jego fragmenty już są dostępne. Zdaniem prezydenta Polski, reżim Łukaszenki, wywołując kryzys na granicy polsko-białoruskiej, doprowadził do impasu w stosunkach Białorusi z Unią Europejską.

Prezydent przypomniał o wymuszonym przez Mińsk lądowaniu samolotu Ryanair na Białorusi i aresztowaniu Ramana Pratasiewicza, który nim podróżował. "Łukaszenka postanowił odpowiedzieć i zorganizował przerzut ludzi, najpierw w kierunku Litwy, a teraz na odcinek granicy UE strzeżony przez Polskę. Białoruś atakuje więc Unię Europejską" – mówi.

"Jeśli ktoś chce sobie rozmawiać, niech rozmawia"

Odnosząc się do rozmów Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką, Duda powiedział, że "jeśli ktoś chce sobie rozmawiać, niech rozmawia". Dodał, że Polska nie uzna wyników żadnych rozmów, w których nie uczestniczy.

To jest moje bardzo jednoznaczne stanowisko. Dla mnie jako prezydenta format, w którym nie uczestniczymy, nie może dotyczyć polskich spraw – mówi prezydent.

We wtorek na ten temat Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Na konferencji w Czarnogórze prezydent Polski został zapytany, czego dotyczyła ta rozmowa i czy była reakcją na rozmowę Merkel z Łukaszenką.

Tutaj powiedziałem panu prezydentowi, że, krótko mówiąc, Polska nie uzna żadnych ustaleń, które zostaną podjęte, jak to się mówi, ponad naszymi głowami - powiedział Duda.

"Żadnych innych ustaleń nie uznamy"

Duda dodał, że Polska będzie realizować tylko ustalenia w formatach, w których jest reprezentowana na odpowiednim poziomie. "Żadnych innych ustaleń po prostu nie uznamy i nie wypełnimy ich, bo nie będziemy wykonywali niczego, co jest podjęte poza nami" - mówił Andrzej Duda.

Zobacz także: Trzaskowski wzburzony. Tak ocenił działanie Dudy i PiS
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić