Prezydent o marszu 11 listopada w Kaliszu. "Stanowczo potępiam"

43

Nie milkną echa wydarzeń w Kaliszu, gdzie grupa nacjonalistów urządziła antysemicką manifestację pełną agresji i wulgaryzmów. Milczenie w tej sprawie przerwał prezydent Andrzej Duda, który na Twitterze stanowczo potępił zachowanie manifestantów.

Prezydent o marszu 11 listopada w Kaliszu. "Stanowczo potępiam"
Andrzej Duda potępił zachowanie manifestantów z Kalisza (PAP, Rafał Guz)

Wydarzenia z Kalisza wywołały ogólnopolski skandal. Grupa nacjonalistów na czele z Aleksandrem Jabłonowskim urządziła 11 listopada w Kaliszu antysemicką manifestację. Biorący w niej udział ludzie wykrzykiwali wulgarne hasła nienawiści wobec Żydów. Niestety oprócz słów zdecydowano się również na skandaliczne czyny.

Nie wiadomo, dlaczego nacjonaliści postanowili uderzyć w Żydów w polskie święto. Manifestujący spalili egzemplarz Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r. Przerażające obrazki szybko obiegły sieć i zostały skrytykowane zarówno przez internautów, jak i polityków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do sprawy postanowił odnieść się sam prezydent RP. Andrzej Duda zabrał głos na Twitterze. W trzyzdaniowym wpisie oznajmił, że stanowczo potępia wszelkie akty antysemityzmu. Ponadto zachowanie manifestantów z Kalisza zostało przez niego nazwane barbarzyństwem, które jego zdaniem stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Trzaskowski wzburzony. Tak ocenił działanie Dudy i PiS
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić