aktualizacja 

Duży pożar w Rosji. Płonął największy kombinat chemiczny w kraju

Ponad 1,5 tys. metrów kwadratowych objął pożar na Dmitrowskim Kombinacie Chemicznym w mieście Kineszma (obwód iwanowski w Rosji). Według wstępnych ustaleń ogień wybuchł, kiedy jedna z pracownic przelewała chemikalia w laboratorium.

Duży pożar w Rosji. Płonął największy kombinat chemiczny w kraju
Duży pożar na kombinacie chemicznym w mieście Kiniszma (Getty Images, Twitter, 2021 Anadolu Agency)

Pożar wybuchł w jednym z pomieszczeń Dmitrowskiego Kombinatu Chemicznego w czwartek około godziny 9 rano. Jak poinformowało Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, ogień objął przygotowaną do uruchomienia pracownię produkcji rozpuszczalników przemysłowych.

Duży pożar w Rosji

Jak podaje lokalny portal IwanowoNews, do zdarzenia doszło kiedy jedna z pracownic zakładów chemicznych przygotowywała i rozlewała chemikalia. Nie dostosowała się do przepisów bezpieczeństwa pracy i w pomieszczeniu wybuchł pożar.

Portal podkreśla, że ogień najpierw objął 800 metrów kwadratowych, ale wkrótce płonęło już 1,5 tys. metrów kwadratowych. Pracownica laboratorium została poważnie poparzona. Trafiła najpierw do szpitala okręgowego w Kineszmie, po czym przewieziono ją do Iwanowa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Doszczętnie spłonęło laboratorium

Jak przekazał IwanowoNews pracownik kombinatu, do pożaru doszło, gdy kobieta przelewała aceton do plastikowych pojemników. Wówczas nastąpiło wyładowanie elektrostatyczne, które wywołało pożar w budynku. Ewakuowano 143 pracowników przedsiębiorstwa oraz dzieci z pobliskiego przedszkola i szkoły.

Ogień został już opanowany, ale w wyniku pożaru doszczętnie spłonęło jedno z laboratoriów chemicznych oraz samochód przewożący chemikalia. Administracja miasta Kineszma twierdzi, że w okolicach kombinatu nie odnotowano stężeń substancji szkodliwych i niebezpiecznych.

Ukraiński portal Truxa podkreśla, że jest to największe przedsiębiorstwo chemikaliów w Rosji. Położone jest 950 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Zobacz także: Zabroniona amunicja fosforowa. Ekspert o skutkach działania śmiercionośnej rosyjskiej broni
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić