Dwa miasta. Oto nowe cele armii Putina. Brytyjski wywiad ostrzega

Prezydent Rosji Władimir Putin jest zainteresowany wschodnimi regionami Ukrainy i przygotowuje się do nowej ofensywy — twierdzi brytyjski wywiad. Według niego kolejnym celem Rosji będą duże miasta w obwodzie donieckiem, m.in. Kramatorsk i Konstantynówka.

Dwa miasta. Oto nowe cele armii Putina. Brytyjski wywiad ostrzega
Wywiad Wielkiej Brytanii uważa, że kolejne ataki armii Putina mogą dotknąć duże miasta obwodu donieckiego (Kremlin.ru)

Brytyjski wywiad od początku rosyjskiej inwazji codziennie monitoruje i przekazuje dane na temat działalności rosyjskich wojsk w Ukrainie. Z najnowszego raportu wynika, że po wycofaniu się z niektórych regionów Ukrainy, m.in. z obwodu kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego, Rosja skupi się na wschodnich regionach.

Nowy cel władz rosyjskich

Zdaniem wywiadowców wtorkowe przemówienie Putina podkreśliło jego zainteresowanie Donbasem, gdzie nasiliły się ataki na Siły Zbrojne Ukrainy i ich obiekty. W obwodach donieckim i ługańskim Rosja ma przygotowywać się do ofensywy.

Miasta Kramatorsk i Konstantynówka prawdopodobnie staną się celem podobnej przemocy ze strony władz rosyjskich - czytamy w raporcie.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosja gromadzi siły w Mariupolu

Brytyjczycy zwracają uwagę, że Rosja ponownie próbuje połączyć zmasowane uderzenia rakietowe i artyleryjskie oraz skoncentrować siły do ​​ofensywy. Brytyjski wywiad przypomniał, że znaczna liczba rosyjskich żołnierzy i sprzętu znajduje się obecnie w Mariupolu, którego część jest zajęta przez najeźdźców.

Jedno z wymienionych przez wywiad miast — Kramatorsk — już było atakowane przez Rosjan. 8 kwietnia zrzucono bombę kasetową na dworzec kolejowy w tym mieście. W chwili ataku na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji bilans ofiar śmiertelnych wynosił 57 osób, w tym pięcioro dzieci.

Kramatorsk już był atakowany

Dziennikarze BBC znaleźli na stacji w Kramatorsku ślady zbieżne z tymi, jakie pozostawia po sobie rakieta z głowicą kasetową. Liczne fragmenty głowicy zostawiają w ziemi mniejsze wgłębienia wokół głównego miejsca wybuchu.

W pobliżu dworca znaleziono część rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U, która może przenosić głowice kasetowe z 50 małymi bombami. Według niezależnych mediów Rosja gromadziła takie rakiety na Białorusi.

Zobacz także: "Rzeźnik Syrii" nowym dowódcą Rosjan. "Może dojść do jeszcze większej brutalizacji"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić