Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Ukraiński wywiad ujawnia. Tak Rosja chciała wywieźć Medwedczuka

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow przekazał w środę szczegóły zatrzymania prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka. Poinformował on, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywieźć go przez Naddniestrze do Moskwy.

Ukraiński wywiad ujawnia. Tak Rosja chciała wywieźć Medwedczuka
Wiktor Medwedczuk został zatrzymany przy próbie ucieczki z kraju (Twitter)

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow poinformował w środę, że FSB planowała wywieźć Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy. W dodatku, jak się okazało, Rosjanie mieli szerzyć przekazy o fikcyjnych trasach, jakimi miał jechać ukraiński polityk o prorosyjskich poglądach.

Próbowano nas zmylić informacjami o tym, że Medwedczuk jest w Szwecji, na Węgrzech, od Zakarpacia (na zachodzie Ukrainy) do obwodu sumskiego (na północnym wschodzie kraju). Tym sposobem próbowano nas skierować na mylny trop - powiedział Bakanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Medwedczuk miał udawać wojskowego i być dowieziony do granicy. Stamtąd z kolei miał być przetransportowany łodzią na drugą stronę, "gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu FSB".

Osoby, które miały go zabrać, czekały w graniczącym z ukraińskimi obwodami (odeskim i winnickim) Naddniestrzu. Jest to region separatystyczny Mołdawii. Ludzie towarzyszący uciekinierowi także zostali zatrzymani.

To była naprawdę trudna i niebezpieczna operacja dla wielu jej uczestników, która trwała około miesiąc w warunkach wojskowych. Prezydent powierzył nam to zadanie, a my zrobiliśmy wszystko, aby je zrealizować i odnaleźć Medwedczuka. Wiele prac analitycznych i operacyjnych zakończyło się sukcesem - podsumował Iwan Bakanow.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić