o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Iraccy uchodźcy żywą bronią Łukaszenki. Będzie stan wyjątkowy na Litwie?

82
Podziel się

Jak informuje dziennikarz białoruskiego serwisu Nexta, białoruskie władze biorą udział w niepokojącym procederze. Zdaniem dziennikarza Tadeusza Giczana, pogranicznicy z Białorusi przerzucają do Europu dziesiątki, a może nawet setki uchodźców z Iraku.

Iraccy uchodźcy żywą bronią Łukaszenki. Będzie stan wyjątkowy na Litwie?
Pas graniczny między Białorusią a Polską. (Getty Images)
bEpEaisB

Informację tę Giczan opublikował na Twitterze. Jak opisał dziennikarz, władze Białorusi nie tylko "otworzyły" granicę z Litwą dla uchodźców, ale wręcz aktywnie uczestniczą w procesie szmuglowania i handlu uchodźcami.

Giczan pisze, że uczestniczą w tym dwa najważniejsze podmioty. Pierwszym z nich jest kontrolowane przez reżim Łukaszenki biuro turystyczne, a drugim - irackie linie lotnicze. Ma to być kwestia ostatniego miesiąca, wtedy działania zintensyfikowano.

bEpEaisD

Zdaniem Giczana liczba lotów z Iraku na Białoruś podwoiła się w ciągu ostatniego miesiąca - z dwóch do czterech tygodniowo. Do tego stopnia, że do użytku przeznaczono większy samolot. Starego Boeinga 737 zastąpiono nowszym i większym Boeingiem 777.

Zobacz także: Dostęp do wody mają co dwa dni przez kilka godzin. Polacy robią co mogą, by im pomóc

Dziennikarz opisuje, że wlatujący na Białoruś Irakijczycy nie są w żaden sposób sprawdzani. Wizy dostają niejako "z automatu". Następnie, już z wizą wjazdową na Białoruś, trafiają na granicę z Litwą, skąd przedostają się na teren Unii Europejskiej.

bEpEaisJ

A to właśnie brak możliwości realnej weryfikacji uchodźców był powodem, dla którego Polska kilka lat temu nie zgodziła się na przyjmowanie uciekinierów z Bliskiego Wschodu. Takie działania białoruskiego reżimu mogą być oznaką kolejnej eskalacji napięcia między Białorusią a Unią Europejską.

Oczywiście "przysługa" ta nie jest darmowa. Giczan twierdzi, że taki "transfer" z Iraku (lub Syrii) przez Białoruś na Litwę ma mieć swoją cenę. Wynosi ona od trzech do sześciu tysięcy dolarów.

Studenci z Bliskiego Wschodu, którzy uczą się na Białorusi, twierdzą, że przemycanych w ten sposób osób jest coraz więcej. Opublikował także nagranie, na którym Litwini budują obozy tymczasowe dla uchodźców.

bEpEaisK

W środę premier Litwy Ingrida Simonite zapowiedziała, że w związku z sytuacją, z budżetu krajowego zostaną wyasygnowane dodatkowe środki - opisuje portal delfi.lt. Chodzi o fundusze na zakwaterowanie i utrzymanie migrantów w ośrodkach przejściowych, a także na opłacenie nadgodzin dla funkcjonariuszy litewskiej Straży Granicznej oraz tłumaczenia.

Jak dodaje portal, w tym roku zatrzymano ponad 300 uchodźców, którzy próbowali się przedostać z Białorusi na Litwę. To o wiele więcej, niż przez cały miniony rok. Problem ten podniosła w ubiegłym tygodniu także minister spraw wewnętrznych Litwy, Agne Bilotaite. Polityczka mówiła, że białoruscy urzędnicy mogą brać udział w tym procederze i, że jest celowa polityka reżimu Łukaszenki, wymierzona w państwo litewskie.

Giczan zaś dodaje, że Litwini nie wykluczają nawet wprowadzenia stanu wyjątkowego.

bEpEaisL
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpEaite
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Sawietnik
miesiąc temu
Najlepszym rozwiązaniem jest wysłać na Białoruś wszystkich polskich polityków, dziennikarzy oraz białoruskich opozycjonistów a w Polsce niech rządzi Aleksandr Łukaszenka.
AntyTeza
miesiąc temu
A kto przerzucal bojownikow serbskich, litewskich i polskich na wojne w Donbasie do oddzialow Azow i Motoroli? Polowa z nich tak na marginesie mieszka z powrotem w Polsce... Na marginesie polecam poczytac projekt nowej ukrainskiej ustawy precyzujacej kto jest (a kto nie jest) "rdzennym" Ukraincem. Polska niedlugo bedzie miec klopoty z Ukraina.A jako,ze oba kraje sa wrogami Rosji,w przypadku potencjalnego konfliktu USA poprze militarnie jedna ze stron (i nie bedzie to Polska)
tak trzymać
miesiąc temu
ależ on ich rozgrywa
bEpEaitf
AMD
miesiąc temu
Kiedy INTEL zaprezentuje nam pierwszy procesor obiektowy?
ewq
miesiąc temu
Za pieniądze polskiego podatnika takie brednie wypisują na swój własny kraj. Drugi Michnik
maciek
miesiąc temu
jak Europa miesza Łukaszence to dobrze, jak Łukaszenko miesza Europie to żle , moralność Kalego
Antypis
miesiąc temu
To jak na razie 1 z niewielu rzeczy którą pochwalam u PiS . W miarę rozsądne myślenie o uchodźcach
Qurwa
miesiąc temu
Stosuje taka samą technikę jak Putin ( kto wie czy nie na jego polecenie) zalać Europę uchodźcami zdestabilizować ją pokłócić kraje członkowskie to wtedy bd można wjechać sobie jak na Krym czy majdan tak tak Rosja przyjaciele bronią się tak tak zawsze się bronili! Kłamstwo są agresorem zawsze byli bronią się ze żadnej wojny nie wywołali!! BZDURA!!! Wszędzie wojny i konflikty wzburzają które bd korzystne dla Putina, Krym majdan karabach wszystko ruskie maja możliwość szkolenia się wojskowi w prawdziwych działaniach militarnych rotacyjnie i służenie Rosji to wieczne szkolenie żołnierzy w warunkach prawdziwych bd wojna już niedługo. Wspomnicie mije słowa. A reszta pajacy co zakrywają prawdziwa informacji dezinformacja to teoly ruskie których pełno na polskich portalach
nowomowa wols...
miesiąc temu
Polityka polityka oraz mała polityczka....ehhh
Ber
miesiąc temu
To jakiś onuc pisał artykuł?(do Europu).
Biorą ?
miesiąc temu
A do nas łukaszenka przemyca papierosy za 2 miliardy i nasi to akceptują....
ad vocem
miesiąc temu
Ten Giczan, to ten sam, który produkował się w "Radio Erywań"?
Kapral Daniel...
miesiąc temu
Jeszcze jakieś ciekawe „niusy”?
bEpEaisX
f-23
miesiąc temu
... irakijczycy nie mogą już znieść i wytrzymać nadmiaru demokracji, dobrobytu, poczucia bezpieczeństwa jakie im przyniosły spadające błogosławione bomby niosącej samo dobro armii 'imperium dobra' - uciekają gdzie się da od luksusu , spokoju i przejadania się ... p. łukaszenko może nie jest najwyższym szczęściem białorusi , ale jego brak to dopiero będzie 'hakatumba' jak mawia pewien prezes . kraje eur. śr .-wsch. są przekształcane w bananowo-papierowe republiczki, rządzone przez różnych wiernopoddańców am-z. banksterstwa. ostatecznie pójdą na wojnę o surowce zimnej krainy bez których 'imperium dobra' może zbankrutować . bansterzy będą dzielnie walczyć do ostatniego słowianina o 'lepszy i sprawiedliwy' podział bogactw naturalnych wielkiego sąsiada. p. łukaszenko - kije do ręki i gonić to wałęsiarstwo, kukliniarstwo przychodzące do was 'zza płota' . no chyba że chce się pan dorobić majątku p. obajtka (jest taki) i patrzyć na starość jak część dzieci pańskiego kraju ucieka gdzie się da , a pozostali będą spłacać bez końca długi zaciągnięte przez wasz odpowiednik solidaruchy i kat-pato ...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić