Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Dziwne dźwięki w lesie. Pokazali, co je wydaje

18

Wędrówka po lesie może napędzić stracha, jeśli usłyszymy dziwne dźwięki docierające do nas z leśnej gęstwiny. Takie dość przerażające odgłosy udało się zarejestrować na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe.

Dziwne dźwięki w lesie. Pokazali, co je wydaje
Odgłos przypominający szczekanie niósł się po lesie. Zaskakujące, co go wydawało! (Facebook, Lasy Państwowe)

Dziwne dźwięki usłyszane w trakcie spaceru po lesie mogą nieźle przestraszyć. Szczególnie jeśli słyszymy je, nie widząc wydającej go istoty. Lasy Państwowe zamieściły w mediach społecznościowych nagranie, w którym zdumienie budzi nie tylko sam dźwięk, ale i zwierzę, które go wydaje.

Na filmie widać sarnę, która w pewnym momencie zaczyna szczekać. Leśnicy wyjaśniają, że jest to naturalny sposób porozumiewania się saren. Szczekają zarówno samice, jak i samce, choć robią to w dość konkretnych sytuacjach. Najczęściej wydają ten dźwięk, kiedy są przestraszone lub niepewne. Używają go nie tylko, żeby przestraszyć potencjalnego "wroga", ale także poinformować o zagrożeniu inne osobniki.

Zwykle w sytuacji zagrożenia pierwszą reakcją sarny jest ucieczka. Ten koziołek był wyraźnie zaskoczony — napisali leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźne odkrycie na budowie. Operator koparki, aż zbladł

Szczekanie jest również sposobem na przekazanie informacji, że dany kozioł, jak fachowo określa się samca sarny, zajął dane terytorium. Dzieje się to przede wszystkim wiosną. Kozły szczekają również w okresie rui.

Gama odgłosów wydawanych przez sarny jest znacznie szersza

Okazuje się, że gama odgłosów wydawanych przez sarny jest znacznie szersza. To nie tylko charakterystyczne odgłosy przypominające szczekanie, ale także parsknięcia, prychnięcia. Najczęściej służą one do zastraszenia przeciwnika w trakcie walki o terytorium.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Charakterystyczne dla rui są odgłosy przypominające świszczące oddechy i wspomniane już szczekanie, którymi samce próbują zwabić samice. Kozy próbując zwabić samców przenikliwym piszczeniem.

Charakterystyczny odgłos wydają także małe sarenki. Kiedy się zgubią lub poczują zagrożone, zaczynają lamentować, a wydawane przez nie odgłosy przypominają płacz małego dziecka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić