o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Eksperci ostrzegają. Niekontrolowana chińska rakieta spada na Ziemię

90
Podziel się

Część ogromnej rakiety, która wystrzeliła pierwszy chiński moduł stacji kosmicznej Tianhe co oznacza "harmonia niebios", spada z powrotem na Ziemię i może w niekontrolowany sposób spaść na Ziemię.

Eksperci ostrzegają. Niekontrolowana chińska rakieta spada na Ziemię
Chińska rakieta Long March5B wystrzeliła 29 kwietnia br. (YouTube)
bECsslbF

W czwartek 29 kwietnia br. z kosmodromu Wenchang w chińskiej prowincji Hajnan wystartowała 30-metrowa rakieta Długi Marsz 5B z bezzałogowym modułem rdzenia Tianhe, czyli "harmonia niebios" na niską orbitę okołoziemską.

Największa chińska rakieta kosmiczna Długi Marsz 5B weszła na tymczasową orbitę, dając początek jednemu z największych w historii niekontrolowanych ponownych wejść na orbitę. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że może wylądować na zamieszkanym obszarze. "To potencjalnie nie jest dobre" - mówi Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.

bECsslbH
Ostatnim razem, gdy wystrzelili rakietę Długi Marsz 5B skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami przelatującymi po niebie, uszkadzając jednocześnie kilka budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Większość spaliła się, ale były tam te ogromne kawałki metalu, które uderzyły w ziemię. Na szczęście nikt nie został ranny - tłumaczy Jonathan McDowell.

We wtorek 4 maja okrążała Ziemię co 90 minut z prędkością około 27 600 km/h i wysokością ponad 300 km. Wojsko amerykańskie nadało mu nazwę 2021-035B.

Od weekendu rakieta spadła o prawie 80 km, a "Space News" donosi, że amatorskie obserwacje naziemne wykazały, że rakieta nie była pod kontrolą. To, a także jej prędkość sprawiają, że niemożliwe jest przewidzieć, gdzie wyląduje chińska rakieta, gdy atmosfera ziemska w końcu ściągnie ja w dół.

bECsslbN

Astrofizyk McDowell twierdzi, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że spadnie do morza, ponieważ ocean pokrywa około 71 proc. planety.

Wystrzelenie rakiety było częścią 11 planowanych misji w ramach budowy chińskiej stacji kosmicznej, która ma zostać zakończona pod koniec 2022 r. Stacja kosmiczna w kształcie litery T ma ważyć około 60 ton, znacznie mniej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która obecnie działa jako jedyna na orbicie. Chińska stacja kosmiczna będzie miała port dokujący, a także będzie mogła połączyć się z chińskim satelitą.

Zobacz także: Instrybutor. Są nowe informacje o akcji na stacji paliw w Rymaniu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsslci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
Instrybutor
4 miesiące temu
Polska agencja kosmiczna niech łapie. Może to podnieść poziom techniki polskiej.
Chaotyczny ar...
5 miesięcy temu
Chińczycy przewyższają inteligencją i moralnością Europejczyków. Np. W unii urzędnik, pieniędzmi podatników, jednego okrada, drugiego przekupuje rozdawnictwem i jest to akceptowalne.
Pioter
5 miesięcy temu
Kto pisał ten tekst? Zna język polski? Liczne powtórzenia,pomyłki... Od kiedy atmosfera ziemska ma zdolność przyciągania przedmiotów?! Chodzi o grawitację,ale klepanie na szybko i byle jak aby była publikacja ważniejsze.
bECsslcj
GajowyMarucha
5 miesięcy temu
Chińska rasa nas zaleje . Tak ponoć mówił ojciec mojej babci ale nie przewidział , że chińska rakieta może nam spaść na łeb .
Lucyfer
5 miesięcy temu
Chinczyki nas zniszczą, ciekawe co jeszcze od nich dostaniemy w prezencie. Sorry ale wolę kosmitów od chinoli. 😁
super man
5 miesięcy temu
autorze panika to zły doradca !
Greg
5 miesięcy temu
Rakieta spadła o prawie 80 km i niemożliwe jest przewidzieć gdzie wyląduje 🤣
Toruniak
5 miesięcy temu
Zniszczą i opanują świat
gggg
5 miesięcy temu
Po cholerę wkładali w rakietę pręty , mogli włożyć kłody to by spłonęły w atmosferze.
Pootr
5 miesięcy temu
Panie Redaktorze - „Atmosfera Ziemska niczego nie przyciąga” tylko Grawitacja Ziemska. Tego uczą w szkole podstawowej!!!
OBLAKANCYSTOP
5 miesięcy temu
NASTEPNY COVID Z CHINSKICH NIEBIOS
Pis-po jedno ...
5 miesięcy temu
Panie spraw aby ten dar chińskich Niebios spadł na sejm na ulicy Wiejskiej w Warszawie podczas głosowania i spraw aby w tym czasie byli wszyscy posłowie i senatorowie w budynku na Wiejskiej i aby wszystkich szlag trafił....
kolejny rekor...
5 miesięcy temu
A potem się okaże ze siła eksplozji miała 50 Megaton
bECsslcb
Wróżę
5 miesięcy temu
gdy atmosfera ziemska w końcu ściągnie ja w dół wtedy autorowi idą się napisać coś mądrego
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić