Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej w szoku. To były rekordowe pioruny

19
Podziel się:

Światowa Organizacja Meteorologiczna zatwierdziła dane dotyczące rekordowych w historii błyskawic, które zaobserwowano w 2020 roku. Pierwszą z nich, najdłuższą znaną w historii, zarejestrowano w kwietniu nad Stanami Zjednoczonymi. Miała 768 kilometrów długości.

Eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej w szoku. To były rekordowe pioruny
To były rekordowe błyskawice. Najdłuższa miała 768 km (zdjęcie z satelity)

Błyskawica, która przeszła przez trzy stany USA 29 kwietnia 2020 roku, została uznana przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za najdłuższą pod względem dystansu, jaki pokonała.

Wyładowanie błyskawic rozciągało się nad terenami trzech stanów USA, Teksasu, Luizjany i Mississippi, a także Zatoki Meksykańskiej. Jej długość, 768 kilometrów, to o 60 kilometrów więcej, niż liczyła sobie dotychczas najdłuższa błyskawica znad Brazylii, zarejestrowana w 2018 roku.

Ta podróż samolotem zajęłaby kilka godzin, a w tym przypadku została pokonana w ciągu kilku sekund - powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis.

Rejestracja tak długotrwałych i rozległych wyładowań była możliwa tylko dzięki najnowocześniejszej technologii obserwacji satelitarnej.

Piorun uderzał w ziemię

Jak czytamy w clickondetroit.com, Randall Cerveny, szef potwierdzeń zapisów Światowej Organizacji Meteorologicznej, która dostarczyła te informacje, powiedział, że piorun wielokrotnie uderzał w ziemię, ale nie było doniesień o obrażeniach.

Wcześniej w oświadczeniu informowano, że w czasie wyładowań nikomu nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
Walor
5 miesięcy temu
Rozpieprzają nam życie na ziemi i rozpieprzą kosmos. Pytam, jakim prawem? Zbytnia ingerencja źle się skończy. Niebo jest nasze wspólne a Ci idioci robią sobie prywatę.
Piotr
5 miesięcy temu
Pseudo naukowcy i cała ta banda nieuków tylko podsyca strach i nienawiść jednych do drugich a tak naprawdę chodzi o kasę. Wasze ostrzeżenia wsadźcie sobie między bajki.
Brrrr
5 miesięcy temu
Od trzech lat na serio zaczęłam się bać piorunòw. Straszne były rok temu wyładowania na Dolnym Śląsku.
Chicago
5 miesięcy temu
Jak samolot TU-154 sovieckiego sojuza , to jest mozliwe ze nigdy nie pokona odleglosci 768 km, ale normalny samolot pasazerski taka odleglosc przeleci w godzine , a nie klika godzin.
Realista
5 miesięcy temu
Prędkość przelotowa samolotów pasażerskich ok 1000 km/h.Rzecznik przytaczając kilka godzin żeby pokonać niecałe 800 km co miał na myśli? Lot dwupłatowcem? Odprawy lotniskowe? Punk porównania moim zdaniem kiepski.
Okrakiem
5 miesięcy temu
A od ilu wieków są prowadzone te obserwację ?
Gość
5 miesięcy temu
Wszystko na "zmiany klimatu'... zakładam, że taka Greta przeanalizowała dane z kilku miliardów lat i jest w stanie stworzyć model klimatyczny Ziemi uwzględniając aktywność Słońca.
Hans
5 miesięcy temu
Samolot pasażerski typu A 320 lub Boening 737, czyli najbardziej popularne modele, mają prędkość przelotową w okolicy 800 km/h - średnio. Zakładając, że musi wejść na przelotową, czyli prędkość wznoszenia, potem podejście do lądowania itd. Te 768 km zrobi w mniej niż godzinę. No załóżmy dla równości, że godzina, ale nie kilka godzin! No chyba, że lecimy np. Cesną.Nie wiem jaki samolot miał na myśli autor tego tekstu. Może szybowiec?
mast
5 miesięcy temu
To powiadacie, że kilka godzin samolotem te 768 km? No, Kukuruźnikiem...
Ona
5 miesięcy temu
708 km to też było całkiem sporo, więc myślę, że szok nie był zbyt głęboki.
Heh
5 miesięcy temu
768 km samolotem kilka godzin??? To czym oni latają?
VAR
5 miesięcy temu
wiadomo tylko w USA nigdzie indziej
gosc
5 miesięcy temu
Takiej broni potrzebujemy.Trzeba bylo sluchac Tesli
Gucio
5 miesięcy temu
Może wina Putina.....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić