Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Ekspertka zdradza, czego możemy się spodziewać po "Dniu Zwycięstwa"

Już jutro oczy całego świata skierowane będą w kierunku Moskwy, gdzie odbędą się coroczne obchody "Dnia Zwycięstwa". To właśnie 9 maja od lat zarówno Rosjanie, jak i cały świat mają możliwość wysłuchać przemówienia Władimira Putina. Czego możemy spodziewać się w tym roku? Ekspert odpowiada.

Ekspertka zdradza, czego możemy się spodziewać po "Dniu Zwycięstwa"
Trwają przygotowania do "Dnia Zwycięstwa" w Rosji (PAP, RAMIL SITDIKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

W czwartek, 9 maja w Moskwie, ale i całej Rosji będą mieć miejsce obchody "Dnia Zwycięstwa". Dla wielu Rosjan jest to jedno z najważniejszych świąt w roku, ponieważ upamiętnia ono walkę z nazistami po 1940 roku. W tej, jak wynika z danych, uczestniczył członek niemal każdej z rosyjskich rodzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin zaatakuje kraj NATO? "To irracjonalne"

Obecnie w "Dzień Zwycięstwa" wielu miastach w Rosji odbywają się parady wojskowe. Ta największa ma miejsce w Moskwie, gdzie w tym roku uczestniczyć ma około 9 tysięcy żołnierzy i ponad 70 rodzajów sprzętu. Całość jak zwykle zwieńczy przemówienie Putina, które od 2022 roku znacząco zmieniło swoją narrację.

Czego spodziewać się po tegorocznym "Dniu Zwycięstwa" w Moskwie

Możemy się spodziewać mimo wszystko parady, po drugie oddziaływania w postaci choćby jakiegoś straszenia eskalacją nuklearną, ale po trzecie coś, na co NATO zwróciło uwagę w ostatnich dniach, czyli na działania hybrydowe, które się bardzo mocno nasiliły m.in. w stosunku do Polski. To jest rzecz, którą Putin i Rosja będzie stosowała wobec państw europejskich przed eurowyborami i wobec Stanów Zjednoczonych, próbując wpływać na wynik wyborów prezydenckich w listopadzie — mówiła w rozmowie z "Faktem" Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jak wskazuje analityczka, rosyjskich prób ataków hybrydowych będzie jeszcze więcej. Wymierzone będą one w najsłabsze, ale jednocześnie bardzo ważne elementy funkcjonowania państwa. Stąd też zagrożona jest infrastruktura kolejowa, fabryki broni czy nawet galerie handlowe, gdzie jest wiele osób.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jako przykład takich działań wskazuje ostatni pożar fabryki broni w Niemczech. Jej pożar osłabił nie tylko same Niemcy, ale także wspieraną przez cały Zachód Ukrainę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić