Eksplozje i strzały w Kabulu. Bojownicy zaatakowali szpital

11

Ponad 20 osób nie żyje, a co najmniej 16 zostało rannych w zamachu na szpital wojskowy w stolicy Afganistanu. We wtorek placówką medyczną w Kabulu wstrząsnęły dwie eksplozje. Następnie uzbrojeni bojownicy wdarli się na teren szpitala.

Eksplozje i strzały w Kabulu. Bojownicy zaatakowali szpital
Atak na szpital wojskowy w Kabulu. Nie żyje co najmniej 20 osób (PAP, EPA)

Ekstremiści zaatakowali liczący 400 łóżek wojskowy szpital Sardar Daud Khan w Kabulu. Według relacji świadków, jeden z ataków bombowych był atakiem samobójczym.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kabul. Eksplozja w wojskowym szpitalu. Uzbrojeni bojownicy wdarli się do środka

Media społecznościowe obiegły drastyczne filmy i zdjęcia z ataku. Jeden z lekarzy opisał, że kazano mu schronić się w tzw. bezpiecznym pokoju. Miał słyszeć wystrzały z broni palnej na terenie szpitala.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Choć do tej pory żadna grupa nie wzięła odpowiedzialności za atak, prawdopodobnie stoi za nim IS-K, afgański odłam tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ugrupowanie sprzeciwiające się rządom talibów w Afganistanie przeprowadziło ostatnio kilka zamachów bombowych, głównie na wschodzie kraju. Doniesienia o przynależności napastników do tzw. Państwa Islamskiego potwierdzają również sami talibowie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pracownik biura prasowego talibów Bilal Karimi w rozmowie z BBC przekazał, że bojownicy IS-K wdarli się do kompleksu po pierwszej eksplozji przy głównej bramie. Oświadczył, że czterech terrorystów zostało zastrzelonych, a jeden został pojmany. Główny rzecznik talibów dodał, że akcja ratunkowa była błyskawiczna, a napastnicy zostali zneutralizowani w ciągu 15 minut

Kolejny atak terrorystyczny w Afganistanie. "Jak długo będziemy musieli znosić to cierpnienie?"

Świadkowie opisują, że w akcji ratunkowej talibowie wykorzystali dwa helikoptery pozostawione w Afganistanie przez Amerykanów. USA wycofały swoje wojska z kraju pod koniec sierpnia. To już co najmniej trzeci atak terrorystyczny od tego czasu.

Jako obywatel Afganistanu jestem naprawdę zmęczony tą wojną, samobójstwami i eksplozjami. Jak długo będziemy musieli znosić to cierpienie? – pyta w rozmowie ze stacją EVN mieszkaniec Kabulu Sayed Ahad.

Szpital Sardar Daud Khan był już raz celem ataku. W 2017 roku bojownicy powiązani z Państwem Islamskim wdarli się do środka przebrani za lekarzy. Zginęło wtedy 30 osób, a 50 zostało poważnie rannych.

Obejrzyj także: Śmierć 47 osób w zamachu terrorystycznym w Afganistanie. Nagranie momentu wybuchu w świątyni

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić