aktualizacja 

Emerytura Jędraszewskiego. "Powstaje krakowskie Castel Gandolfo"

1371

Arcybiskup Marek Jędraszewski w lipcu ma przejść na emeryturę. W związku z tym będzie musiał opuścić siedzibę archidiecezji krakowskiej przy ul. Franciszkańskiej 3. Kapłan będzie miał gdzie mieszkać, właśnie kończy się remont rezydencji z wielkim ogrodem w parafii św. Floriana – podaje "Gazeta Wyborcza".

Emerytura Jędraszewskiego. "Powstaje krakowskie Castel Gandolfo"
Arcybiskup Marek Jędraszewski idzie na emeryturę (GETTY, NurPhoto)

24 lipca metropolita krakowski Marek Jędraszewski skończy 75 lat. W połowie marca informowaliśmy, że abp. Jędraszewski ma niedługo przejść na emeryturę. Duchowny będzie mógł liczyć na duże pieniądze.

Arcybiskup mieszka aktualnie przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Jednak osiągając kościelny wiek emerytalny, zważywszy, że Watykan nie postanowi inaczej, Jędraszewski będzie musiał opuścić słynny budynek z "papieskim oknem".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", arcybiskup zadbał o swoją jesień życia. Ma zamieszkać na plebanii w parafii św. Floriana. Obecnie trwa tam remont, wszystko ma być gotowe na lipiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Jak słusznie zaznacza Wyborcza "słowo plebania jest w tym przypadku mylące". Warto doprecyzować — arcybiskup zamieszka w trzykondygnacyjnej rezydencji.

Oburzający jest natomiast fakt, że plebania parafii św. Floriana jest wpisana do rejestru krakowskich zabytków. W związku z tym na remont potrzebne jest specjalne pozwolenie. Najwyraźniej tym faktem nikt się w kościele nie przejął.

Przeprowadzka Jędraszewskiego będzie symboliczna. Floriańską 3 (Archidiecezja krakowska) i Warszawską 1B (adres parafii św. Floriana) dzieli zaledwie półtora kilometra. To dosłownie po drugiej stronie krakowskiego Rynku.

O nowym miejscu zamieszkania abp. Jędraszewskiego mówi się w Krakowie od początku roku. Informację, gdzie ma zamieszkać ksiądz-senior Gazeta Wyborcza potwierdziła z trzech źródeł.

"Plebania położona jest w ścisłym centrum, w miejscu świetnie skomunikowanym, bo w pobliżu jest dworzec kolejowy, ale jednocześnie to teren odgrodzony od miasta murem, za którym kryje się też ogród. Istne Castel Gandolfo" - powiedział anonimowy ksiadź w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić