Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Emmanuel Macron wymienił Polskę. Wymowne słowa

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiego dziennika "La Provence" ostrzega, że potencjał i zasięg rosyjskich rakiet balistycznych mogą stanowią zagrożenie dla całej Europy.

Emmanuel Macron wymienił Polskę. Wymowne słowa
Emmanuel Macron z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie (GETTY, Antoine Gyori - Corbis)

W wywiadzie dla francuskiego dziennika "La Provence" Emmanuel Macron podkreślił, że decyzje Rosji o zaatakowaniu suwerennego państwa w 2022 roku oraz nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego świadczą o jej dążeniach do destabilizacji regionu.

Na początku Rosja miała wyznaczony cel strategiczny. Twierdziła, że ratuje ukraińskie obwody, które zadeklarowały autonomię. Ale tak już nie jest –podkreślił prezydent Francji.

Macron zaznaczył, że Władimir Putin grozi użyciem broni nuklearnej, co utrudnia ustalenie strategicznych ograniczeń. Bezpieczeństwo Europejczyków jest więc według prezydenta Francji zagrożone, a potencjał rosyjskich rakiet balistycznych naraża wszystkich mieszkańców kontynentu.

Jeśli Rosja wygra, w następnej sekundzie nie będzie bezpieczeństwa w Rumunii, Polsce czy na Litwie, a także tutaj (we Francji – red.). Potencjał i zasięg rosyjskich rakiet balistycznych naraża nas wszystkich – mówi Macron.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Korzeniowski dostał w "tyłek", kiedy był dzieckiem. "Nie miałem nawet butów na trening"

We wcześniejszym wywiadzie z "The Economist" Emmanuel Macron omówił również ewentualność wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę, uzależniając decyzję od przekroczenia przez Rosjan linii frontu oraz prośby ze strony Ukrainy.

Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu i pojawiła się ukraińska prośba, powinniśmy zadać sobie pytanie o wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę - uważa Macron.

Choć Kijów nie wyraził takiej chęci, to prezydent Francji zaapelował, że Europa nie powinna wyznaczać sobie granic w tym względzie.

W obliczu ekspansjonistycznej Rosji zdolność Europy do powstrzymania dalszej agresji opiera się na nieokreślaniu czerwonych linii – ocenił Macron w rozmowie z "The Economist".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić