Fatalna pomyłka lekarzy. Pacjent stracił zdrowe oko

221

Lekarska pomyłka skończyła się dramatem dla mieszkańca Słowacji. Lekarze w jednym ze szpitali w Bratysławie podczas operacji usunęli pacjentowi niewłaściwą gałkę oczną. Mężczyzna ostatecznie zupełnie stracił wzrok. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Fatalna pomyłka lekarzy. Pacjent stracił zdrowe oko
Lekarze usunęli pacjentowi zdrowe oko (Getty Images)

Do wstrząsającej sytuacji, o której w środę 22 czerwca poinformowała słowacka agencja informacyjna TASR, doszło w klinice w dzielnicy Ružinov w Bratysławie. Placówka podlega pod tamtejszy Szpital Uniwersytecki. Pacjent został poddany operacji usunięcia chorego oka, jednak lekarze omyłkowo pozbyli się zdrowej gałki ocznej. Mężczyzna całkowicie oślepł.

Według informacji przekazanych przez rzecznika szpitala, za zabieg odpowiadała renomowana specjalistka, która nie pracuje już z pacjentami szpitala ani nie wykonuje operacji w poradni okulistycznej. Z ustaleń lokalnych reporterów wynika, że to lekarka o "znanym nazwisku".

Bezprecedensowa pomyłka lekarzy. Usunęli zdrowe oko

Władze kliniki podkreśliły, że to pierwszy raz, kiedy w placówce doszło do tak dramatycznego w skutkach incydentu. Szpital zaoferował poszkodowanemu i jego rodzinie opiekę psychologiczną oraz "pełną współpracę w łagodzeniu skutków, zarówno medycznych, jak i społecznych", o czym zapewniła rzeczniczka placówki.

Władze zapewniają, że po wyjściu na jaw niepokojącego incydentu personel szpitala został odpowiednio przeszkolony, by zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Sprawą zajęła się także specjalna wewnętrzna komisja szpitalna.

Jednocześnie dochodzenie wszczęła słowacka policja, która będzie ustalać, jak mogło dojść do tej bezprecedensowej sytuacji. Urząd Nadzoru nad Opieką Zdrowotną rozpatruje skargę na działalność szpitala. Według przedstawicieli instytucji, lekarz, który przeprowadził błędny zabieg, może zostać ukarany grzywną, a nawet stracić prawo do wykonywania zawodu na rok.

Zobacz także: Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić