Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o 14. emeryturę

42

Seniorzy niepokoją się o czternastą emeryturę. Wszystko ze względu na formalności. Kwiecień powoli się kończy, natomiast Rada Ministrów nadal nie zajęła się prawem umożliwiającym wypłatę "czternastki" w 2023 roku. Pojawiły się opóźnienia.

Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o 14. emeryturę
Dodatek dla emerytów (Getty Images, Andrew Bret Wallis)

Politycy obiecali, że czternasta emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Tymczasem nadal nie przyjęli, ani nawet nie zaprezentowali odpowiednich przepisów. A wszystko miało być sfinalizowane już do marca...

Projekt ustawy w sprawie 14. emerytury będzie gotowy w styczniu, a do marca go przyjmiemy - mówił pod koniec 2022 roku wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Mamy już prawie maj, a przepisów nadal nie ma. Opóźnienie się zwiększa, co sprawia, że seniorów ogarnia niepokój. Zastanawiają się, czy rząd oby na pewno dotrzyma terminów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Balcerowicz chwali Konfederację. 500 plus do likwidacji? "Ludzie muszą wiedzieć, że jest coś za coś"

Najnowsze wieści ws. "czternastek" w dniu 7 kwietnie przekazał Stanisław Szwed. - Projekt w sprawie czternastych emerytur jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Chcemy, by Sejm zajął się nim w maju - przekazał, cytowany przez radiozet.pl.

Od tamtego momentu o ustawie nie mówi się nic. Tymczasem jest ona bardzo istotna, bo od zawartych w niej postanowień zależeć będzie wysokość wypłat.

Kiedy seniorzy dostaną "czternastkę"?

Wstępne założenia wskazywały na to, że pieniądze trafią do seniorów w sierpniu i wrześniu. Tak było choćby w poprzednim roku.

Opóźnienia sprawiają jednak, że można się spodziewać, iż świadczenia nie zostaną wypłacone zbyt szybko. - Chciałbym, aby czternastka została wypłacona we wrześniu - mówił w "Super Expresie" wiceminister Szwed.

Czas pokaże, jak rozwinie się ta sytuacja. Projekt ustawy na pewno musi przejść przez ręce Sejmu, Senatu i prezydenta. Radio ZET spostrzega, że możliwa jest taka sytuacja, że Andrzej Duda podpisze dokument dopiero w lipcu. Wówczas mogłoby się okazać, że nie starczy czasu na przygotowanie wypłat już w sierpniu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić