Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Film trwa 69 sekund i przeraża. Oto co Rosjanie już zrobili na Ukrainie

Podziel się:

Zaostrza się konflikt na linii Moskwa-Kijów. Rosja od kilku miesięcy ściąga swoich żołnierzy na granicę z Ukrainą. Władze ukraińskie zapewniają jednak, że sytuacja jest pod kontrolą. Tymczasem jeden z amerykańskich korespondentów, który przebywa obecnie na Ukrainie, pokazał mur upamiętniający ofiary wojny rosyjsko-ukraińskiej od 2014 r. Nagranie robi piorunujące wrażenie.

Film trwa 69 sekund i przeraża. Oto co Rosjanie już zrobili na Ukrainie
Prorosyjscy separatyści na Ukrainie, rok 2015. W trwającej od 2014 r. wojnie życie straciły tysiące osób (Pierre Crom)

Konflikt ukraińsko-rosyjski na wschodzie i południu Ukrainy jest wynikiem rewolucji z lutego 2014 r., zwanej Euromajdanem, która odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Niedługo potem Rosja zaatakowała Donbas i dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego. Aneksję poprzedziła interwencja zbrojna. Od kwietnia 2014 r. w Donbasie i innych regionach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów trwają walki.

Ostatnio Rosja ponownie eskaluje napięcie, stawiając żądania Ukrainie. Na granicę z Ukrainą ściągnięto już ok. 127 tys. rosyjskich żołnierzy.

Mimo rosnącego napięcia ukraińskie władze apelują do Ukraińców, by nie popadali w panikę. Zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Jednocześnie zdaniem ukraińskich i zagranicznych służb wywiadowczych do ataku może dojść jeszcze w styczniu lub lutym. Atak może być też równoległy z rozpoczęciem ćwiczeń rosyjsko-białoruskich, które zaplanowano na połowę lutego.

Tymczasem Christopher Miller korespondent amerykańskiego serwisu informacyjnego BuzzFeed News, który obecnie relacjonuje sytuację na Ukrainie, wybrał się pod mur, który upamiętnia ofiary wojny od 2014 r. Nagranie, które trwa zaledwie 69 sekund, dobitnie pokazuje ogrom tragedii, która ma miejsce na Ukrainie.

Dotarcie do końca kijowskiego muru upamiętniającego tysiące Ukraińców, którzy zginęli w walce za swój kraj w czasie trwającej prawie 8 lat wojny, zajmuje ponad minutę marszu w szybkim tempie - napisał pod nagraniem Miller.

Według ostatnich danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w wyniku konfliktu w Donbasie zginęło ok. 13,4 tys. osób, w tym co najmniej 3393 cywilów, ok. 4,2 tys. ukraińskich wojskowych i ok. 5,8 tys. członków formacji zbrojnych (osób walczących po stronie wspieranych przez Rosję separatystów).

Zobacz także: Ukraińcy gotowi na atak Rosji. Napięta sytuacja na terenach przygranicznych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić