Pożar XVI-wiecznego kościoła we Francji. "To prawdziwy dramat"

406

Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Romilly-la-Puthenaye w północnej Francji. W sobotę 17 kwietnia rozpoczął się pożar, który niemal doszczętnie strawił kilkusetletni kościół Saint-Aubin.

Pożar XVI-wiecznego kościoła we Francji. "To prawdziwy dramat"
Pożar kościoła Saint-Aubin w Romilly-la-Puthenaye, w północnej Francji, wybuchł w sobotę we wczesnych godzinach rannych. (Facebook, Préfet de l'Eure)

Jak informuje portal Valeurs actuelles, ogień został zauważony we wczesnych godzinach rannych. Ponieważ konstrukcja kościoła została wykonana z drewna, pożar szybko rozprzestrzenił się w całym budynku.

Pożar kościoła we Francji. Zniszczeniu uległ XVI-wieczny zabytek

W wyniku pożaru doszło do zawaleni się kościelnej dzwonnicy. Mimo że strażacy dołożyli wszelkich starań, aby uratować zabytek, udało im się ocalić jedynie kilka elementów – XV-wieczną statuetkę z terakoty oraz bezcenne płótna.

W chwili wybuchu pożaru uratowane przedmioty znajdowały się w kościelnej zakrystii. Wysokość szkód wstępnie oszacowano na około milion euro (ponad cztery i pół miliona złotych).

Jean-Bernard Juin, burmistrz Romilly-la-Puthenaye, wyraził żal z powodu zdarzenia. Urzędnik szczególnie ubolewał nad zniszczeniem bezcennego ołtarza.

Spalił się zabytkowy ołtarz. To prawdziwy dramat – ubolewał Jean-Bernard Juin (Valeurs actuelles).

Przyczyny pożaru na razie pozostają nieznane. Przedstawiciele straży pożarnej nie podzielili się również podejrzeniami odnośnie źródła zaprószenia ognia.

Zobacz także: Zobacz też: Katedra Notre Dame w Paryżu. To już dwa lata od pamiętnego pożaru
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić