aktualizacja 

"Gdy wojska staną na granicach Polski". Rosyjski dyplomata snuje niepokojące plany

Rosyjski dyplomata Konstantin Gawriłow nie gryzie się w język. Polityk w jednym z najnowszych wywiadów przedstawił plan, który miałby doprowadzić do zmiany i złagodzenia stosunku Zachodu, w tym Polski, do Moskwy.

"Gdy wojska staną na granicach Polski". Rosyjski dyplomata snuje niepokojące plany
"Gdy wojska staną na granicach Polski". Rosyjski dyplomata o przyszłości relacji z UE (Pixabay)

Rosyjski polityk Konstantin Gawriłow udzielił wywiadu kanałowi Rossija 24. Mówił w nim m.in. o obecnych stosunkach jego państwa z krajami Zachodu.

W rozmowie przyznał, że obecnie normalizacja stosunków gospodarczych i politycznych między Unią Europejską i Federacją Rosyjską jest niemożliwa. Dzieje się tak, gdyż Zachód popiera Ukrainę i działania władz w Kijowie. Podkreślił też, że UE i NATO tkwi w błędnym przekonaniu, że Rosja przegra wojnę trwającą od 24 lutego 2022 r.

Według polityka złagodzenie postawy Zachodu wobec Moskwy będzie możliwe, gdy Rosja rozpocznie bardziej ofensywne i odważne działania militarne, ukierunkowane na granice NATO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 20.02
Myślę, że intensywność napięcia w relacjach zostanie zmniejszona, gdy wojska rosyjskie staną na granicach Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji - stwierdził przedstawiciel Kremla.

W ocenie Gawriłowa tylko bezpośrednie zagrożenie wymusi na politykach krajów zachodnich zmianę decyzji i chęć rozpoczęcia "poważnych rozmów na temat kontroli i gwarancji bezpieczeństwa".

Konstantin Gawriłow: NATO boi się walczyć z Rosjanami

W rozmowie poruszono również kwestię planów zbrojnych przedstawionych przez kolejne kraje członkowskie NATO. Polityk stwierdził, że Rosja dostrzega wzmożenie planów rozwoju sił zbrojnych na zachodzie, jednak ruchy te są "znacząco spóźnione w stosunku do Rosji".

Wydaje się, że Europa będzie próbowała się zmilitaryzować, ale jest to mało prawdopodobne, aby szybko się to udało. Oni doskonale zdają sobie sprawę, że są kilka lat do tyłu - powiedział.

- Kraje europejskie wyczerpały już swoje zapasy broni, a na froncie wschodnim w ciągu najbliższych lat mogą nastąpić kolosalne zmiany. Doświadczenie Awdijiwki pokazuje, że dla rosyjskiego żołnierza nie istnieją przeszkody nie do pokonania (...) NATO boi się walczyć z Rosjanami - dodał Konstantin Gawriłow.

Źródło: Rossija 24

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić