Angelika Karpińska| 

Niepokojąca prognoza na XXI wiek. Naukowcy mówią, co stanie się z pogodą

239

Globalne ocieplenie może doprowadzić do tego, że lato na półkuli północnej będzie trwać aż 6 miesięcy. Jeśli tempo zmian klimatycznych będzie takie jak dotychczas, stanie się to już pod koniec tego wieku.

Niepokojąca prognoza na XXI wiek. Naukowcy mówią, co stanie się z pogodą
Lato będzie trwać pół roku? (Newspix)

Naukowcy ostrzegają, że bez wysiłków na rzecz spowolnienia globalnego ocieplenia, do 2100 r. długie lata staną się normą dla krajów na północ od równika. Chodzi m.in. o Europę, Amerykę Północną, a także większość Azji i Afryki.

Niepokojące prognozy. Lato będzie ekstremalnie długie

Eksperci przewidują, że lato będzie trwać 6 miesięcy, a zima zaledwie 2. Krótsze będą także wiosna i jesień.

By oszacować, jak zmienią się pory roku na półkuli północnej, naukowcy wykorzystali dane klimatyczne z lat 1952–2011. Ustalili, że w tym okresie lato wydłużyło się średnio z 78 do 95 dni, a zima skróciła się z 76 do 73 dni.

Wiosna i jesień również skróciły się odpowiednio ze 124 do 115 dni i z 87 do 82 dni. Jednocześnie wiosna i lato zaczynały się wcześniej, zaś jesień i zima później.

Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie "Geophysical Research Letters". Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu mogą mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa, zdrowia ludzi i środowiska.

Lata stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a zimy krótsze i cieplejsze z powodu globalnego ocieplenia. Liczne badania wykazały już, że zmieniające się pory roku powodują poważne zagrożenia dla środowiska i zdrowia. Zmiany klimatyczne mogą również siać spustoszenie w rolnictwie - powiedział główny autor badania, dr Yuping Guan ze State Key Laboratory of Tropical Oceanography in China.

Zobacz także: Globalne ocieplenie nie istnieje? Zaskakująca odpowiedź ministra

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić