Życie na Ziemi przestanie istnieć. Naukowcy podali termin

345

Za miliard lat na Ziemi może być niemożliwe - przynajmniej nie dla złożonych organizmów oddychających tlenem - alarmują naukowcy.

Życie na Ziemi przestanie istnieć. Naukowcy podali termin
Zdaniem naukowców za miliard lat na Ziemi będzie brakować tlenu. (Getty Images)

Portal naukowy New Scientist przedstawił wyniki najnowszych badań. Ich autorami byli Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie. Eksperci w ramach projektu NASA stworzyli model systemów klimatycznych, biologicznych i geologicznych naszej planety, aby przewidzieć, jak zmienią się na niej warunki atmosferyczne.

Naukowcy zauważają, że obecnie tlen stanowi około 21% ziemskiej atmosfery. Dzięki temu bogata w niego natura jest idealna dla dużych i złożonych organizmów, takich jak chociażby ludzie. Badacze przypominają jednak, że na początku historii planety poziom tlenu był znacznie niższy. Eksperci ostrzegają również, że w przyszłości znowu spadnie.

Odkryliśmy, że natleniona atmosfera Ziemi nie będzie trwałym elementem - mówi Ozaki.

Naukowcy przedstawili swoje obawy dotyczące tlenu na Ziemi. Ich zdaniem atmosfera utrzyma jego wysoki poziom przez następny miliard lat, po czym nastąpi dramatyczny spadek do niskich poziomów. Jednym z powodów tego zjawiska to starzenie się słońca, które będzie się nagrzewać i uwalniać więcej energii. Drastyczna zmiana może być katastrofalna w skutkach dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi.

Masowe wymieranie

Naukowcy obawiają się masowego wymierania. Przewidują, że za miliard lat poziom dwutlenku węgla będzie tak niski, że rośliny nie będą w stanie przetrwać i produkować tlenu. Masowe wymieranie tych organizmów będzie główną przyczyną ogromnej redukcji tlenu. Po zajściu zmian atmosfera może stracić tlen w ciągu 10 tysięcy lat.

Zdaniem naukowców życie na Ziemi będzie już wtedy tylko mikrobiologiczne. Życie ziemskie, jak i wodne przestanie istnieć. - Spadek zawartości tlenu jest bardzo, bardzo ekstremalny - mówimy o milionie razy mniej tlenu niż obecnie - przyznał Reinhard.

Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiada
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić