Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Życie na Ziemi przestanie istnieć. Naukowcy podali termin

265
Podziel się:

Za miliard lat na Ziemi może być niemożliwe - przynajmniej nie dla złożonych organizmów oddychających tlenem - alarmują naukowcy.

Życie na Ziemi przestanie istnieć. Naukowcy podali termin
Zdaniem naukowców za miliard lat na Ziemi będzie brakować tlenu. (Getty Images)

Portal naukowy New Scientist przedstawił wyniki najnowszych badań. Ich autorami byli Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie. Eksperci w ramach projektu NASA stworzyli model systemów klimatycznych, biologicznych i geologicznych naszej planety, aby przewidzieć, jak zmienią się na niej warunki atmosferyczne.

Naukowcy zauważają, że obecnie tlen stanowi około 21% ziemskiej atmosfery. Dzięki temu bogata w niego natura jest idealna dla dużych i złożonych organizmów, takich jak chociażby ludzie. Badacze przypominają jednak, że na początku historii planety poziom tlenu był znacznie niższy. Eksperci ostrzegają również, że w przyszłości znowu spadnie.

Odkryliśmy, że natleniona atmosfera Ziemi nie będzie trwałym elementem - mówi Ozaki.

Naukowcy przedstawili swoje obawy dotyczące tlenu na Ziemi. Ich zdaniem atmosfera utrzyma jego wysoki poziom przez następny miliard lat, po czym nastąpi dramatyczny spadek do niskich poziomów. Jednym z powodów tego zjawiska to starzenie się słońca, które będzie się nagrzewać i uwalniać więcej energii. Drastyczna zmiana może być katastrofalna w skutkach dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi.

Masowe wymieranie

Naukowcy obawiają się masowego wymierania. Przewidują, że za miliard lat poziom dwutlenku węgla będzie tak niski, że rośliny nie będą w stanie przetrwać i produkować tlenu. Masowe wymieranie tych organizmów będzie główną przyczyną ogromnej redukcji tlenu. Po zajściu zmian atmosfera może stracić tlen w ciągu 10 tysięcy lat.

Zdaniem naukowców życie na Ziemi będzie już wtedy tylko mikrobiologiczne. Życie ziemskie, jak i wodne przestanie istnieć. - Spadek zawartości tlenu jest bardzo, bardzo ekstremalny - mówimy o milionie razy mniej tlenu niż obecnie - przyznał Reinhard.

Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(265)
Andrzej
8 miesięcy temu
Czy ziemia zostanie zniszczona? Biblijna odpowiedź Nie. Ziemia jako planeta nigdy nie zostanie zniszczona, spalona czy zastąpiona inną. Biblia uczy, że Bóg stworzył ziemię, żeby była zamieszkana na zawsze. „Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze” (Psalm 37:29).
Deni
8 miesięcy temu
Czy Ziemia ocaleje? Naszej planety nie zniszczy żaden kataklizm. Dlaczego możemy być o tym przekonani? Ponieważ Bóg obiecuje, że „nic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze” (Psalm 104:5). „Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi”, czytamy w Biblii, „a ziemia trwa po wszystkie czasy” (Kaznodziei [Koheleta] 1:4, Biblia Tysiąclecia).
Ach
8 miesięcy temu
Więc jednak dwutlenek węgla jest potrzebny, a tu ekolodzy z jego powodu histeryzują...
biedronka
8 miesięcy temu
Ale lipa, ja nie wiem czy moja rodzina przetrwa następną zimę, a tu naukowcy odkryli..., zapraszam ich do naszego kraju i niech mi podadzą złoty środek jak kupić tonę węgla za 500+ i pokryć resztę niezbędnych potrzeb.
drat
8 miesięcy temu
Durny gatunek ludzki sam się wymorduje dużo dużo wcześniej niż ten miliard lat :D
Korin
rok temu
Sami jesteśmy winni auta jest ich za dużo budujemy drogi a tym samym wyganiamy zwierzęta i niszczymy zajmujemy wszystko a nie patrzymy na lasy wody zwierzęta jesteśmy jak zaraża tam gdzie stanie nasza noga wszystko niszczymy gdyby ludzie żyli zgodnie z przyrodą było by inaczej gdyby ludzie mieli tylko po jednym dziecku a nie po 3 lub 5 nie umiemy żyć z przyrodą nie kontrolujemy przyrostu ludzi Tu nie chodzi o to by wymyślać wirusy szczepionki by zmniejszyć populację bo to nic nie da my się sami zniszczymy bo jesteśmy zachłanni i nie umiemy się szanować reklamujemy wszystko co jest ładne i sztuczne
...
2 lata temu
Co z tego skoro już nam nie pozwalają oddychać, zatykają nam usta szmatkami "maseczkami". A jak wtedy będzie wyglądało niewolnictwo bo na pewno nie tak jak dziś ?
Immune
2 lata temu
Za miliard lat to bedziemy sie teleportowac na inne planety..
Krzych
2 lata temu
Potrzebny Arnold S. z filmu Total Recall
moj nick
2 lata temu
ludzie spoko, za miliard lat to my tak zmutujemy, że tlen do oddychania nie będzie nam potrzebny
Ksahem
2 lata temu
Za ile? Jak pis będzie tak szybko i sprawiedliwie pomagał firmą dotkniętym przez covida to max za 2 lub 3 lata.
Paweł
2 lata temu
A już myślałem że dożyje końca Świata... Przecież. Lewacy czego się boicie. Hulaj dusza Boga nie ma...
Bzdet
2 lata temu
Za miliard lat ludzie żyjący na ziemi będą czerpać tlen z sięzyca
ak001
2 lata temu
Wydaje mi się, że nie doczekam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić