Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Głosowała na Tuska, teraz jest oburzona. "Nie spodziewałam się"

213

Była szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska przyznała publicznie, że głosowała na Donalda Tuska. Teraz opublikowała w sieci post, z którego jednoznacznie wynika, że jest rozczarowana działaniami obecnego rządu. "Stare wraca?" - pyta retorycznie zawiedziona była działaczka PAH.

Głosowała na Tuska, teraz jest oburzona. "Nie spodziewałam się"
Głosowała na Tuska, teraz jest oburzona. (Facebook)

Choć ciężko w to uwierzyć, od wyborów parlamentarnych minęło już blisko 9 miesięcy. Według ostatecznych wyników, PiS zdobyło 35,4 proc, głosów, pozostając największą partią, ale bez możliwości utworzenia rządu większościowego w Sejmie. Koalicja Obywatelska uzyskała 30,7 proc. głosów, Trzecia Droga 14,4 proc., a Lewica 8,6 proc. Razem, te trzy partie opozycyjne uzyskały 248 miejsc w Sejmie, co zapewniło im wygodną większość​.

Jednym z liderów opozycji była Koalicja Obywatelska pod przywództwem Donalda Tuska, który pełni obecnie w Polsce rolę premiera. W wyborach uzyskał on ponad pół miliona głosów, co było jednym z najlepszych wyników indywidualnych w historii polskich wyborów parlamentarnych​.

Jedną z osób, które oddały głos na Donalda Tuska, była Janina Ochojska. Dziś nie kryje rozczarowania decyzjami, które podejmuje nowy rząd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eurowybory. Zadaliśmy kilka prostych pytań. Nie wszyscy dali radę

Głosowała na Tuska, teraz jest oburzona

Janina Ochojska we wpisie na Facebooku odniosła do praw obywatelskich i tzw. strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej, która obowiązuje od 13 czerwca.

Dzisiaj w nocy w moim kraju wprowadzono strefę, w której przestaną obowiązywać prawa obywatelskie. Stare wraca? Głosując 15 października na Donald Tusk nie spodziewałam się, że już po 9 miesiącach jego rząd wprowadzi strefę buforową na granicy. Zastanawiam się czy jestem, czy nie jestem osoba postronną, bo takie właśnie osoby nie będą mogły wjeżdżać do strefy. I pytam się, co rząd Donalda Tuska, co minister Tomasz Siemoniak chcą teraz ukryć - pisze na Facebooku Janka Ochojska.

Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej to specjalnie wyznaczony obszar przygraniczny, na którym, ze względów bezpieczeństwa, wprowadzono ograniczenia dotyczące przebywania osób. Została przywrócona na granicy polsko-białoruskiej w odpowiedzi na zwiększone próby nielegalnego przekraczania tej granicy oraz inne zagrożenia bezpieczeństwa.

Kim jest Janina Ochojska, b. szefowa PAH?

Janina Ochojska, znana jako Janka Ochojska, to polska działaczka humanitarna, założycielka i była prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), organizacji pomocowej, która wspiera osoby dotknięte konfliktami, katastrofami naturalnymi i biedą na całym świecie. Urodzona 17 stycznia 1955 roku w Gdańsku, Janka Ochojska jest również astronomem z wykształcenia.

Ochojska jest znana z swojej aktywnej roli w pomocy humanitarnej, zwłaszcza na terenach dotkniętych wojną w byłej Jugosławii w latach 90. Jej działalność została wielokrotnie nagrodzona i doceniona w Polsce i za granicą. Jest także aktywną komentatorką życia społecznego i politycznego w Polsce.

W maju 2019 roku Janina Ochojska została wybrana do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej, kontynuując swoje zaangażowanie w sprawy humanitarne i społeczne na arenie międzynarodowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić