Kosma Szczepaniak| 

Głosowanie korespondencyjne. Jak należy zagłosować? Co będzie zawierał pakiet?

1

W zbliżających się wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, obowiązywać będzie hybrydowy system głosowania. Oznacza to, że do każdego obywatela uprawnionego do głosowania należy decyzja, czy chce zagłosować korespondencyjnie, czy udać się do lokalu wyborczego.

Jak należy wypełnić pakiet wyborczy?
Jak należy wypełnić pakiet wyborczy? (Getty Images)

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Pierwszy raz w historii będą one miały formę hybrydową, co oznacza, że to obywatele mogą zadecydować czy będą chcieli oddać głos zdalnie czy w sposób tradycyjny udać się do lokali wyborczych.

Póki co, zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym jest niewielkie. "Rzeczpospolita" w wydaniu gazety z 16 czerwca powołuje się na dane Ministerstwa Cyfryzacji. Wynika z nich, że wniosek online o możliwość głosowania zdalnego złożyło do tej pory tylko 24 tysiące osób (stan na 15.06). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda za granicą, gdzie wniosek złożyło ponad 300 tys. Polaków.

Termin zgłaszania wniosków minął we wtorek. Osoby, które aktualnie przebywają na kwarantannie mogą wysłać go jednak do 23 czerwca, a ci, którzy znajdą się na niej po 23 czerwca, będą mieli dodatkowe 3 dni na złożenie wniosku.

Głosowanie korespondencyjne. Co zawiera pakiet wyborczy?

Każdy pakiet wyborczy zawiera:

  • kartę do głosowania,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
  • instrukcję głosowania,
  • kopertę zwrotną.

Jak poprawnie oddać głos?

Głosy oddajemy na karcie do głosowania. Przy nazwisku jednego wybranego przez siebie kandydata należy zaznaczyć znak "X". Jeśli tego nie zrobimy lub zamieścimy "X" przy kilku nazwiskach, nasz głos zostanie uznany za nieważny.

Po oddaniu głosu włóżmy kartę w kopercie, a następnie ją zaklejmy. Następnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie zwrotnej należy umieścić adres oraz numer obwodowej komisji wyborczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić