Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Gorący temat ze szkoły. Co z lekcjami religii? Polacy podzieleni

243
Podziel się

Wraz z początkiem roku szkolnego wraca temat lekcji religii. Czy powinny być obowiązkowe dla uczniów, czy zajęcia powinny odbywać się w szkołach? Te pytania zadaliśmy Polakom. Jak odpowiedzieli wyborcy poszczególnych partii? Nawet osoby popierające PiS nie są w tym temacie jednomyślne.

Gorący temat ze szkoły. Co z lekcjami religii? Polacy podzieleni
Co z lekcjami religii? Polacy podzieleni (PAP)
bEEypgGd

Religia lub etyka w ciągu kilku najbliższych lat będą przedmiotami obowiązkowymi. Zapowiedź ministra Czarnka sprawiła, że temat religii wrócił na pierwsze strony gazet, a politycy, dziennikarze i komentatorzy roztrząsają, czy religia powinna być przedmiotem obowiązkowym, dodatkowym, czy też w ogóle zniknąć z programu nauczania.

A co o tym myślą zwykli Polacy?

Zapytaliśmy respondentów, czy ich zdaniem religia powinna być obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Większość, bo aż 67 proc. uważa, że nie. 48 proc. respondentów "zdecydowanie" sprzeciwia się obowiązkowej religii. Tylko 23 proc. pytanych uważa, że uczęszczanie na religię powinno być obowiązkiem każdego ucznia. 10 proc. nie ma zdania.

bEEypgGf

Ciekawie rozkładają się odpowiedzi wyborców poszczególnych partii. W badaniu wyróżniono osoby popierające jedno z trzech ugrupowań politycznych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską oraz Polskę2050. Wyborcy dwóch opozycyjnych partii są w temacie obowiązkowej religii prawie jednomyślni.

88 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 91 proc. wyborców Polski2050 uważa, że religia nie powinna być przedmiotem obowiązkowym. Jednak wyborcy PiS podzielili się prawie po równo: przeciwnicy obowiązkowej religii (45 proc.) mają zaledwie dwa punkty procentowe przewagi nad zwolennikami (43 proc.).

bEEypgGl

Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole?

W tej kwestii respondenci byli zdecydowanie mniej jednomyślni. 49 proc. badanych opowiada się za religią w szkołach. Z kolei 40 proc. uważa, że ten przedmiot powinien zniknąć z podstawy programowej.

Odpowiedzi wyborców poszczególnych partii raczej nie zaskakują. 63 proc. głosujących na PiS opowiada się za pozostawieniem religii jako przedmiotu szkolnego. Z kolei 63 proc. wyborców KO oraz 71 proc. głosujących na Polskę2050 uważa, że religia powinna zniknąć z polskich szkół.

bEEypgGm

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 10 – 13 września 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEypgGG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(243)
Seba
1 tyg. temu
Hańba Kościoła nie będzie zmyta ani za 100 lat. Wystarczy przeczytać artykuł - Paulina Guzik „Dominikańska recydywa".
AntyPiS
2 tyg. temu
Miejsce religii jest w kościele a nie w szkołach tyle w temacie
Ciekawy
2 tyg. temu
Ten temat obsolutnie nie powinien mieć miejsca na dyskusję. Religia jest prywatną częścią człowieka i to powinno zostać tylko i wyłącznie w domu. Nikt nie ma prawa wtrącać się do prywatności ani nikomu jej nie narzucać.
bEEypgGH
Mama
2 tyg. temu
Religia powinna być w kościele, a nie w szkole.
Polak
2 tyg. temu
Religia do kościoła i kto chcę ja nie hiiii
Koala
2 tyg. temu
Czym innym jest obowiązkowa religia, a czym innym jest wymiennie obowiązkowa nauka etyki lub religii. Młodzież powinna zapoznawać się z treściami kształtującymi ich system wartości
Poważnie
2 tyg. temu
Zamiast jej UFOLOGJA więcej nauczy i dzieci z chęcią będą uczęszczać
ollo
2 tyg. temu
Nie, nie i jeszcze raz nie jesteśmy wolnymi ludźmi
wpssiepale
2 tyg. temu
Dlaczego blokujecie możliwość komentowania pod artykułami o Putinie i tymi związanymi z Rosją??? Albo jest możliwość komentowania wszystkiego albo niczego… co to za cenzura jakaś…. ??? Czy osoby zatrudnieni w wp i o2 skończą w końcu tą podstawówkę…?!
tak
2 tyg. temu
tak koniecznie powina byc!! dzieci o itak juz nie wierza. a teraz znienawidza do konca ...dalej je zmuszajcie
Epic
2 tyg. temu
Kolejna będzie chłosta, kaleczenie na grochu itp…sredniowiecze nadchodzi !
Przygnębiona
2 tyg. temu
Nie powinno być religii w szkołach !!!!!!!!
Vito40
2 tyg. temu
Religia powinna zdecydowanie odbywać się w miejscach obrządku, żeby nie przymuszać dzieci, których rodzice są wyznawcami innych obrządków lub wolni od zabobonu, do uczęszczania na nie z powodu strachu przed wytykaniem ich pociech przez resztę katolickich dzieci
bEEypgGz
Joanna
2 tyg. temu
Religia a i owszem obowiązkowa … w fundamentalistycznym niedemokratycznym państwie!! Wiara to sprawa osobista- nikt nie ma prawa nikogo do wiary zmuszać!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić