Marcin Lewicki| 

Greta Thunberg zobaczyła, co zrobili Rosjanie. Mówi krótko: "Ekobójstwo"

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg zabrała głos w sprawie wysadzenia przez Rosję tamy w Nowej Kachowce. Działaczka ekologiczna nazywa ten czyn "ekobójstwem" i wzywa społeczność międzynarodową do stanowczej reakcji. Za te słowa podziękował jej już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Greta Thunberg zobaczyła, co zrobili Rosjanie. Mówi krótko: "Ekobójstwo"
Greta Thunberg zabrała głos w sprawie wysadzenia tamy w Nowej Kachowce (Getty Images, Twitter)

Przypomnijmy, że 6 czerwca 2023 roku Rosjanie wysadzili zaporę Kachowskiej Elektrowni Wodnej, zalewając tym samym znaczny obszar prawego brzegu Chersońszczyzny. Najnowsze dane wskazują, że w strefie zagrożenia znajduje się około 16 tysięcy osób (w tym mieszkańcy samego Chersonia).

Wysadzenie tamy na Dnieprze będzie skutkować nie tylko katastrofą humanitarną, ale też ogromnymi stratami dla przyrody i klimatu. Zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt, roślin, a także pola uprawne i tereny leśne.

Greta Thunberg nie przeszła obojętnie wobec czynu Rosjan. Nazywa go na Twitterze "ekobójstwem". O między innymi jej reakcję zaapelowały władze Ukrainy w oficjalnym liście do ponad 60 polityków i działaczy z całego świata.

To ekobójstwo! Czyn ten to kontynuacja niesprowokowanej przez Rosję inwazji na pełną skalę na Ukrainę. Zniszczenie tamy jest kolejnym okrucieństwem, które nie może pozostać bez żadnej reakcji - wskazuje Thunberg.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Greta Thunberg chce ukarania Rosji

Aktywistka domaga się ukarania Rosji za wszystkie zbrodnie, w tym za wysadzenie zapory na Dnieprze.

Nasze oczy ponownie powinny być zwrócone na Rosję. Ta muusi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie - kończy inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Za te słowa oficjalnie podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dziękuję Grecie Thunberg za jasne i klarowne stanowisko oraz trzymanie się prawdy. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za całe zło wyrządzone ludziom, życiu i naturze!" - napisał na Twitterze ukraiński polityk.

Dodajmy, że Ukraina oficjalnie oskarża o wysadzenie tamy 205. Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskie. Ta od dłuższego czasu stacjonowała w okolicach Nowej Kachowki. Według ekspertów zniszczenie zapory jest aktem terroryzmu wojennego, który ma zatrzymać ewentualną ukraińską kontrofensywę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić