aktualizacja 

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Teraz padła kolejna groźba

Barbarzyństwo Rosjan trwa. 6 czerwca świat obiegła informacja, że zapora będąca częścią elektrowni wodnej na rzece Dniepr, w okolicy miejscowości Nowa Kachowka, została wysadzona w powietrze. W związku z tym zagrożonych jest ponad 80 miejscowości, w tym miasto Chersoń. Sytuację skomentował jeden z rosyjskich żołnierzy. Do sieci trafiło wstrząsające nagranie, na którym pojawiają się kolejne groźby.

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Teraz padła kolejna groźba
Wysadzona zapora na Dnieprze (Twitter, @Gerashchenko_en, @ZelenskyyUa)

Siły rosyjskie w Ukrainie wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej części obwodu chersońskiego - poinformowały we wtorek rano (6 czerwca) Siły Zbrojne Ukrainy. W strefie, której grozi zalanie, znajduje się ponad 80 miejscowości, w tym Chersoń.

W związku z tym władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny.

Skala zniszczeń, prędkość i ilość wody oraz prawdopodobne obszary powodzi są ustalane - poinformowała ukraińska armia na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oto co szykuje Putin. Gen. Pacek podał datę

Andrij Jermak: to kolejna zbrodnia wojenna Rosjan

Andrij Jermak, szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy, oświadczył, że "wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy to "ekobójstwo" i "kolejna zbrodnia wojenna" Putina.

Rosjanie odpowiedzą za potencjalne pozbawienie wody pitnej ludzi w południowej części obwodu chersońskiego i na Krymie, za potencjalne zniszczenie części miejscowości i biosfery - napisał Andrij Jermak w serwisie Telegram.

Dodał, że działania Rosjan "powodują zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Zaapelował także o "karę na szczeblu międzynarodowym".

W sieci pojawiło się wiele nagrań, które pokazują skalę uszkodzeń elektrowni. Widać na nich kompletnie zniszczone budynki kompleksu i przepływającą przez nie wodę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosyjski żołnierz grozi wysadzeniem innych elektrowni wodnych

Z kolei Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w mediach społecznościowych udostępnił fragment wypowiedzi rosyjskiego żołnierza, który grozi wysadzeniem innych elektrowni wodnych na Dnieprze.

Aha, i tak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jak mówią w piosence, to o Dniepr i inne elektrownie trzeba zadbać - słyszymy na wideo.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić