Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Gwiazda Betlejemska. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią

14
Podziel się:

W poniedziałek 21 grudnia warto spojrzeć w niebo. Zbliża się Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna. Dzięki temu będziemy mogli obserwować Gwiazdę Betlejemską.

Gwiazda Betlejemska. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią
Gwiazda Betlejemska na niebie (zdjęcie poglądowe) (Pixabay)

Gwiazda Betlejemska znów pojawi się na niebie

"Gwiazda Betlejemska" to tak naprawdę nie gwiazda, tylko inne ciekawe zjawisko na niebie. Jest to koniunkcja dwóch planet - Jowisza i Saturna.

Zjawisko to nazwano "Gwiazdą Betlejemską", ponieważ zdarza się w okolicy 21 grudnia. Mogli je widzieć mędrcy, którzy wędrowali, obserwując gwiazdę, by pokłonić się Jezusowi w Betlejem. W Wigilię, nim przystąpimy do wieczerzy, czekamy na pierwszą gwiazdkę, która ma przypominać o gwieździe, która prowadziła pasterzy i mędrców.

W tym roku pierwszy raz od dawna znów pojawi się Gwiazda Betlejemska. Zjawisko koniunkcji planet Jowisza i Saturna jest uzależnione od ich obrotu wokół Słońca. Jowisz potrzebuje na to 12 lat, a Saturn - 30 lat. Nie zawsze też, gdy się spotkają, pojawia się zjawisko określane jako Gwiazda Betlejemska. W tym roku mamy to szczęście, że będzie można je obserwować.

Wielka Koniunkcja. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią

Gwiazdę Betlejemską będziemy mogli oglądać na niebie już od 21 grudnia 2020. Będzie też widoczne w Wigilię i Boże Narodzenie.

Jowisz i Saturn będą razem świecić w czasie przesilenia, co niektórzy nazywają Gwiazdą Betlejemską - pisze na Twitterze AccuWeatherAstronomy. - Astronomowie nazywają to Wielką Koniunkcją. Będzie to niesamowity widok.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Komeet
2 lata temu
a o ktorej godzinie i w jakiej czesci nieba?
tes
2 lata temu
wszystkie panieńskie dzieciaki będą ...synami bożymi ?
gosc
2 lata temu
i znowu oszukali z ta gwiazda.
98Latek
2 lata temu
Ja nie wierę co tera wszendzie piszo, dla mie to bedzie prawdziwy cut.
Stary Technik
2 lata temu
Nie podają w której części ekliptyki się spotkają bo nie wiedzą .(Ekliptyka to taka krecha po której chodzą planety ) Pamiętam z Młodego Technika .
Logikformalny
2 lata temu
Koniunkcja dwóch planet równa się gwiazda. Ujmujące w swojej prostocie. Stoisz na półpustynii, jopisz się w niebo, drapesz po plecach kijkiem od poganiania kóz i eureka. I wszystkie teorie powstania Wszechświata poszły się...
Irin
2 lata temu
Taka to gwiazda betlejemska, która stoi w miejscu, gdzie inne obiekty na niebie się poruszają względem ziemi. Dla wtajemniczonych, nie żadna gwiazda tylko statek kosmiczny na orbicie od którego odbija się światło słoneczne.
Jam ci to
2 lata temu
Mała koniunkcja geniusze 😩
Anonim
2 lata temu
A to nie będzie niebezpieczne?Zawsze jestem troche bolaźliwa i wolę wiedzieć jeśli ktoś wie to niech odpowie😅
jaa
2 lata temu
Najbardziej spektakularna była kometa Halleya.
Hej f
2 lata temu
Jakie zjawisko? Od ponad 2 tygodni słonka nie widać bo jest cały czas pochmurno. O 7 rano szaro buro i ponuro a o 16 ej to już noc.
Janko
2 lata temu
Halo, jaką koniunkcja-jakiej gwiazdy!? Kalendarz którego używamy wprowadzono około 440 lat wstecz a nowy rok do tego czasu był obchodzony 1 marca. Więc, raczej należało by się trochę zapoznać z prawdą. Aprolo prawdy, owe święta także obchodzone były 6 stycznia.
aaaaa
2 lata temu
"gosia 7 min. temu I znowu nie podają, w której części nieba. To już się robi chroniczne." nie ma żadnego nieba jest tylko pałac rabina appelbauna.
gosia
2 lata temu
I znowu nie podają, w której części nieba. To już się robi chroniczne.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić