Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Gwiazda Betlejemska. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią

27

W poniedziałek 21 grudnia warto spojrzeć w niebo. Zbliża się Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna. Dzięki temu będziemy mogli obserwować Gwiazdę Betlejemską.

Gwiazda Betlejemska. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią
Gwiazda Betlejemska na niebie (zdjęcie poglądowe) (Pixabay)

Gwiazda Betlejemska znów pojawi się na niebie

"Gwiazda Betlejemska" to tak naprawdę nie gwiazda, tylko inne ciekawe zjawisko na niebie. Jest to koniunkcja dwóch planet - Jowisza i Saturna.

Zjawisko to nazwano "Gwiazdą Betlejemską", ponieważ zdarza się w okolicy 21 grudnia. Mogli je widzieć mędrcy, którzy wędrowali, obserwując gwiazdę, by pokłonić się Jezusowi w Betlejem. W Wigilię, nim przystąpimy do wieczerzy, czekamy na pierwszą gwiazdkę, która ma przypominać o gwieździe, która prowadziła pasterzy i mędrców.

W tym roku pierwszy raz od dawna znów pojawi się Gwiazda Betlejemska. Zjawisko koniunkcji planet Jowisza i Saturna jest uzależnione od ich obrotu wokół Słońca. Jowisz potrzebuje na to 12 lat, a Saturn - 30 lat. Nie zawsze też, gdy się spotkają, pojawia się zjawisko określane jako Gwiazda Betlejemska. W tym roku mamy to szczęście, że będzie można je obserwować.

Wielka Koniunkcja. Niesamowite zjawisko na niebie przed Wigilią

Gwiazdę Betlejemską będziemy mogli oglądać na niebie już od 21 grudnia 2020. Będzie też widoczne w Wigilię i Boże Narodzenie.

Jowisz i Saturn będą razem świecić w czasie przesilenia, co niektórzy nazywają Gwiazdą Betlejemską - pisze na Twitterze AccuWeatherAstronomy. - Astronomowie nazywają to Wielką Koniunkcją. Będzie to niesamowity widok.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić