Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Szczepionka na koronawirusa. Atak na laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego

6
Podziel się

Hakerzy zaatakowali laboratorium biologiczne Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym prowadzone są badania nad COVID-19. Uczelnia twierdzi, że atak nie wpłynął na badania.

Szczepionka na koronawirusa. Atak na laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego
Uniwersytet Oksfordzki zaatakowany przez hakerów (Getty Images)
bETWWlpN

Atak hakerski, do którego doszło w połowie lutego, był wymierzony w Wydział Biologii Strukturalnej, znany jako Strubi, który prowadzi badania nad COVID-19. To odrębna jednostka od Instytutu Jennera, którego naukowcy wraz z firmą AstraZeneca opracowali szczepionkę.

Uniwersytet Oksfordzki uspokaja

Uniwersytet Oksfordzki przekazał w czwartek, że prowadzi dochodzenie w sprawie ataku. Jednocześnie zapewnił, że nie wpłynął on na badania.

bETWWlpP
Zidentyfikowaliśmy i ograniczyliśmy problem, a teraz prowadzimy dalsze dochodzenie. Nie miało to żadnego wpływu na jakiekolwiek badania kliniczne, ponieważ nie są one prowadzone w dotkniętym obszarze. Jak to jest standardem w przypadku takich incydentów, powiadomiliśmy Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i współpracujemy z nim - przekazał w oświadczeniu Uniwersytet Oksfordzki.

Na razie nie jest jasne, kto stał za atakiem hakerskim. Źródła zajmujące się bezpieczeństwem twierdzą, że na tym etapie nie można wykluczyć wrogiego państwa obcego. Kilka miesięcy wcześniej rząd brytyjski oświadczył, że Rosja próbowała włamać się do Instytutu Jennera i wykraść opracowywaną tam szczepionkę przeciw Covid-19.

bETWWlpV

Podczas pandemii COVID-19 wzrosła liczba ataków hakerskich wymierzonych w organy zajmujące się zdrowiem, naukowców prowadzących badania nad szczepionkami i producentów leków.

Zobacz także: Prof. A. Fal: odporność stadną możemy nabyć już jesienią tego roku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETWWlqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
cóż
9 miesięcy temu
Dobrze, że nie skończyło się to jak u CD Projekt RED. Jeśli kogoś interesują szczepionki na covid i nie tylko, to polecam zajrzeć na www zaszczepsiewiedza pl :)
art.
9 miesięcy temu
Te ang. Laboratoria to samo zło! Wściekłe krowy, owieczka Dolly/Molly! Niech, w końcu, się opamiętają!
Zxc
9 miesięcy temu
Proste pytanie, komu jest na rękę, by Europa Zachodnia i USA jak najdłużej męczyła się z pandemią ? Wszyscy antyszczepionkowcy, świadomie lub nie, działają na korzyść tych państw.
bETWWlqr
sama prawda
9 miesięcy temu
moja babcia mówiła: ruscy jak czegoś nie ukradną, to nie będą mieć.
Tak, tak
9 miesięcy temu
Najciemniej pod latarnią. Nie chcą przyznać, że społeczeństwo się burzy i ma dość plandemii i ,,szczepionek", to wymyślili, że to robota Rosji. Jak dobrze, że istnieje Rosja. Jest na kogo wszystko zwalać.
KSprzywrócić
9 miesięcy temu
co z permanentnym atakiem na Polskę i Polaków, dzień w dzień od ponad 70 lat bezkarnie przeprowadzanym przez sowieckich rosyjskich i niemieckich agentów z PZPR=SLD ZSL=PSL i KLD=UW=PO?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić