Angelika Karpińska| 

Szczepionka na koronawirusa. Atak na laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego

7

Hakerzy zaatakowali laboratorium biologiczne Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym prowadzone są badania nad COVID-19. Uczelnia twierdzi, że atak nie wpłynął na badania.

Szczepionka na koronawirusa. Atak na laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego
Uniwersytet Oksfordzki zaatakowany przez hakerów (Getty Images)

Atak hakerski, do którego doszło w połowie lutego, był wymierzony w Wydział Biologii Strukturalnej, znany jako Strubi, który prowadzi badania nad COVID-19. To odrębna jednostka od Instytutu Jennera, którego naukowcy wraz z firmą AstraZeneca opracowali szczepionkę.

Uniwersytet Oksfordzki uspokaja

Uniwersytet Oksfordzki przekazał w czwartek, że prowadzi dochodzenie w sprawie ataku. Jednocześnie zapewnił, że nie wpłynął on na badania.

Zidentyfikowaliśmy i ograniczyliśmy problem, a teraz prowadzimy dalsze dochodzenie. Nie miało to żadnego wpływu na jakiekolwiek badania kliniczne, ponieważ nie są one prowadzone w dotkniętym obszarze. Jak to jest standardem w przypadku takich incydentów, powiadomiliśmy Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i współpracujemy z nim - przekazał w oświadczeniu Uniwersytet Oksfordzki.

Na razie nie jest jasne, kto stał za atakiem hakerskim. Źródła zajmujące się bezpieczeństwem twierdzą, że na tym etapie nie można wykluczyć wrogiego państwa obcego. Kilka miesięcy wcześniej rząd brytyjski oświadczył, że Rosja próbowała włamać się do Instytutu Jennera i wykraść opracowywaną tam szczepionkę przeciw Covid-19.

Podczas pandemii COVID-19 wzrosła liczba ataków hakerskich wymierzonych w organy zajmujące się zdrowiem, naukowców prowadzących badania nad szczepionkami i producentów leków.

Zobacz także: Prof. A. Fal: odporność stadną możemy nabyć już jesienią tego roku

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić