Harry i Meghan nie pytali Elżbiety o zgodę na użycie jej imienia dla wnuczki

8

Królowa Wielkiej Brytanii nie została poproszona przez Harry'ego i Meghan o możliwość nazwania ich córki Lilibet. Jest to zdrobnienie imienia z czasów dzieciństwa Elżbiety. Wcześniej pojawiały się doniesienia o tym, że książę Sussex rozmawiał o tym z babcią.

Harry i Meghan nie pytali Elżbiety o zgodę na użycie jej imienia dla wnuczki
Książę Harry i Meghan Markle (Getty Images)

Źródło w Pałacu Buckingham poinformowało w środę BBC, że książę Harry i jego żona, Meghan Markle nie prosili Królowej o zgodę na nazwanie ich córki jej imieniem. Lilibet jest drugim dzieckiem księcia i księżnej Sussex. Rodzice wykorzystali zdrobnienie imienia królowej, którego używano w rodzinie od jej dzieciństwa. Źródło bliskie Harry'emu i Meghan powiedziało BBC, że Harry rozmawiał z królową przed narodzinami – i „wspominał” to imię.

Ale źródło w rezydencji królowej Elżbiety przekazało, że tak nie było, a królowej „nigdy nie pytano” o pozwolenie na użycie imienia Lilibet. Na początku tego roku, gdy para spodziewała się córki, Harry mówił o trudnościach w relacjach z ojcem, ale dodał też, że ma „naprawdę dobre” relacje z Elżbietą i regularnie rozmawiali przez wideorozmowę.

Meghan Markle urodziła córkę

W weekend para ogłosiła, że Lilibet „Lili” Diana Mountbatten-Windsor urodziła się w piątek rano w szpitalu w Santa Barbara w Kalifornii. Po tym przypuszczano, że Harry i Meghan po raz pierwszy od dłuższego czasu rozmawiali z królową, między innymi na temat wyboru imienia. Media przytaczały "historie", które sugerowały, że Harry prosił swoją babcię o pozwolenie na nazwanie córki tym imieniem.

Imię „Lilibet” jest dla Elżbiety bardzo prywatnym i ciężkim wspomnieniem z dzieciństwa. Zdrobnienie to zostało wymyślone, gdy ówczesna księżniczka Elżbieta była jeszcze niemowlakiem i nie potrafiła poprawnie wymówić własnego imienia.

Jej dziadek, król Jerzy V, czule nazywał ją Lilibet, naśladując jej próby wypowiedzenia imienia Elizabeth. Imię to zaczęli powszechnie używać w rodzinie. Zmarły mąż królowej, książę Edynburga Filip, również nazywał ją tym zdrobnieniem.

Drugie dziecko Harry'ego i Meghan

To drugie dziecko pary, która ma również dwuletniego syna Archiego. Rezygnacja z pełnienia obowiązków przez Meghan i Harry'ego nie wpływa na miejsce ich dzieci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Archie znajduje się w niej na miejscu siódmym, Lilibet na ósmym.

Lilibet jest jedenastą prawnuczką królowej. Jej drugie imię, Diana, jest hołdem dla zmarłej matki księcia Harry'ego. Ciekawe, że imię Diana nosi również księżniczka Charlotte, córka księcia Williama i Kate. Po narodzinach Lilibet Pałac Buckingham powiedział, że królowa i inni członkowie rodziny królewskiej są o tym poinformowani i są „zachwyceni wiadomością”.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić