Instagram zablokowany przez Kreml. Rosjanie i tak znaleźli sposób

Od momentu wyłączenia Instagrama w Rosji, zainteresowanie VPN wzrosło aż od 2088 proc. Według doniesień Nexty wkrótce również i to nie będzie dostępne.

Instagram zablokowany przez Kreml. Rosjanie i tak znaleźli sposób
Instagramerzy próbują obejść zakaz wprowadzony w Rosji. (Instagram)

Po tym jak w Rosji zablokowano dostęp do Facebooka i Instagrama gwałtownie wzrosło zainteresowanie VPN. Wirtualna sieć prywatna może zaszyfrować dane i ukryć lokalizację użytkownika, co daje Rosjanom szansę na dalsze korzystanie z mediów społecznościowych.

Rosja bez Facebooka i Instagrama

Dostęp do Instagrama i Facebooka został zablokowany w poniedziałek 14 marca. To odpowiedź na decyzję Mety, która pozwalała użytkownikom pisać obraźliwe treści na temat rosyjskich żołnierzy (tylko w kontekście inwazji na Ukrainę) i Władimira Putina. Chociaż firma wycofała się z tego pomysłu, a wezwania do przemocy są ponownie zabronione, Roskomnadzor podtrzymał swój zakaz.

W przededniu wprowadzenia zakazu popyt na VPN wzrósł o 2088 procent w stosunku do średniego dziennego popytu z połowy lutego. Portal Top10VPN monitorujący dane na ten temat wskazał, że Rosjanie już od kilku tygodni coraz bardziej interesują się VPN ze względu na zwiększającą się cenzurę.

Obecnie w Rosji zablokowanych jest 203 serwisy informacyjne oraz 97 serwisów wymiany walut i kryptowalut. Nie działają m.in. BBC News, Deutsche Welle oraz Voice of America. Rosjanie nie skorzystają także z Twittera, Instagrama, Facebooka, a YouTube wycofał monetyzację rosyjskich filmików.

W zeszłym roku w Rosji zablokowano kilka serwisów VPN, ale nie zakazano ich całkowicie. Według serwisu Nexta, teraz Roskomnadzor zamierza w się tym zająć i odciąć dostęp do wszystkich VPN.

Zobacz także: Przejęcie władzy w Rosji przez Putina. ''Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby wygrał''
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić