aktualizacja 

Iran grozi Zełenskiemu. "Nasza cierpliwość nie jest nieograniczona"

Na stronie irańskiego MSZ opublikowano komentarz rzecznika Nassera Kanaaniego do wystąpienia prezydenta Ukrainy w Kongresie USA. Skrytykował wypowiedź Zełenskiego o militarnym wsparciu Teheranu dla Moskwy. Jak zapewnia Kanaani, Iran nie dostarczał Rosji żadnego sprzętu wojskowego, który mogła wykorzystać w wojnie z Ukrainą.

Iran grozi Zełenskiemu. "Nasza cierpliwość nie jest nieograniczona"
Rzecznik irańskiego MSZ skrytykował wystąpienie Zełenskiego (Twitter, president.gov.ua)

Rzecznik irańskiego MSZ podkreślił też, że jego kraj szanuje integralność terytorialną wszystkich krajów, także Ukrainy.

Zełenski powinien wiedzieć, że strategiczna cierpliwość Iranu wobec tak bezpodstawnych oskarżeń nie jest nieograniczona – powiedział Nasser Kanaani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin ukrywa się w bunkrach? "Panicznie boi się NATO"

Kanaani tajemniczo poradził też ukraińskiemu prezydentowi, by "wyciągnął wnioski z losu kilku innych przywódców politycznych, którzy byli zadowoleni ze wsparcia USA".

W swoim przemówieniu przed obiema izbami Kongresu Wołodymyr Zełenski opisywał wsparcie militarne, którego Rosji udziela Iran w czasie walk na terenie Ukrainy.

Kiedy Rosja nie dociera artylerią do naszych miast, próbuje je zniszczyć rakietami. Co więcej, Rosja znalazła wspólnika w tej ludobójczej polityce – Iran. Zagrożeniem stały się irańskie zabójcze drony, których setki przybywają do Rosji do naszej infrastruktury krytycznej. W ten sposób jeden terrorysta znajduje drugiego. To tylko kwestia czasu, zanim uderzą w waszych innych sojuszników, jeśli ich teraz nie powstrzymamy - mówił prezydent Ukrainy.

Jak wiadomo, Rosja od kilku już miesięcy korzysta z irańskich dronów kamikadze Shahed, które dla niepoznaki są określane rosyjskimi dronami Geran. Moskwa ma też negocjować z Teheranem dostawę dodatkowej broni - przede wszystkim pocisków. Nieoficjalnie mówi się, że na terenie okupowanej Ukrainy przebywają irańscy instruktorzy, którzy szkolą rosyjskich wojskowych.

Zarówno Stany Zjednoczone, Kanada jak i Unia Europejska nałożyły już sankcje na Iran za wojskową pomoc dla Rosji. Ukraina rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem. Zarówno Rosja jak i Teheran zaprzeczają oskarżeniom Zachodu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić