Jadą 80 km/h drogą ekspresową. Warunki nie pozwalają na więcej
Śliska, biała tafla śniegu, ośnieżona nawierzchnia i samochody jadące ostrożnie — tak wygląda dzisiaj fragment trasy S7 w rejonie Grójca na nagraniu z 30-sekundowego wideo. Kierowcy pokonujący tę arterię komunikacyjną między Warszawą a Krakowem muszą zmierzyć się z trudnymi warunkami drogowymi, które potęgują zarówno opady, jak i oblodzona nawierzchnia.
Na nadesłanym nam przez czytelnika nagraniu widoczna jest odcinkowa pokrywa śnieżna na jezdni S7, która nadaje szarej nawierzchni monotonny biały odcień. Samochody jadą z wyraźnym zmniejszeniem prędkości, zachowując większe odległości między pojazdami — typowe sygnały jazdy w warunkach ograniczonej przyczepności. Śnieg zalega nie tylko na pasach ruchu, ale również na poboczach i przy drogowych barierach ochronnych. W kilku momentach pojazdy odkształcają cienki obłok białego puchu spod kół, świadcząc o jego świeżym osadzeniu się na asfaltowej nawierzchni.
Według prognoz i danych meteorologicznych dla Grójca i okolic w dniu publikacji, temperatura wciąż oscyluje wokół 0–2 °C z możliwymi opadami śniegu i lekkimi przymrozkami, co tworzy warunki sprzyjające zaleganiu białego puchu. Obszar ten charakteryzuje się dziś zachmurzeniem umiarkowanym do dużego, z okresowymi słabymi opadami śniegu; wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie, a silniejszy wiatr dodatkowo potęguje odczucie chłodu. Synoptycy ostrzegają, że w najbliższych godzinach utrzymanie się ujemnych temperatur sprzyja tworzeniu oblodzeń na drogach i chodnikach.
Takie warunki pogodowe bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Mokry, topniejący śnieg z niskimi temperaturami sprzyja powstawaniu cienkiej warstwy lodu na jezdni, zwłaszcza na mostach, wjazdach i łukach drogi. Specjaliści apelują o zwiększoną ostrożność — zmniejszenie prędkości i utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu są dziś kluczowe, by uniknąć poślizgu lub kolizji. Służby drogowe apelują również o obserwowanie komunikatów o objazdach i ewentualnych utrudnieniach w ruchu spowodowanych nie tylko samymi opadami, ale również pracami związanymi z odsypywaniem i posypywaniem tras.
Dziennikarz o2.pl w Grupie Wirtualna Polska. Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W mediach od 2016 roku. Pracował dla renomowanych marek medialnych w Polsce, takich jak Onet czy Wprost. Absolwent Radio Akademii w Grupie ZPR Media. Specjalizuje się w tematyce sportowej i rozrywkowej. Pierwsza z dziedzin zajmuje większą część jego życia i jest jego pasją z naciskiem na piłkę nożną oraz tenis ziemny. Wielbiciel hiszpańskiego futbolu. Przeprowadzał wywiady z najlepszymi polskimi sportowcami. Jako dziennikarz uczestniczy w największych wydarzeniach sportowych w Polsce. Zachęcam do kontaktu pod adresem e-mail: Karol.Osinski@grupawp.pl.