o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Jak mają wyglądać wybory korespondencyjne? Oto scenariusz krok po kroku

2
Podziel się

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020 to wciąż jedna z możliwości, którą należy nadal brać pod uwagę. Jak miałby wyglądać przebieg takiego głosowania, gdyby faktycznie doszło ono do skutku?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020
Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020 (Newspix)
bEJMLtoB

Senat nadal zajmuje się projektem ustawy o możliwości przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym. Ustawa najprawdopodobniej trafi ponownie do Sejmu 7 maja, gdzie odbędzie się kluczowe dla całej sprawy głosowanie. Jeżeli zostanie ona uchwalona, wówczas 10 maja czeka nas wybór prezydenta RP w trybie zdalnym.

Logistyczną stroną przedsięwzięcia zajmie się Poczta Polska. W zaledwie kilka dni listonosze będą musieli roznieść blisko 30 milionów pakietów wyborczych. Kierownictwo spółki zapewnia, że system jest opracowany w taki sposób, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń.

bEJMLtoD

Głosowanie korespondencyjne. Jak ma ono przebiegać?

Pakiety wyborcze będą doręczane przez Pocztę Polską. Zostaną one rozdysponowane pod wskazane adresy, które widnieją w spisie wyborców. W skrzynkach pocztowych znajdą się one najpóźniej na dzień przed terminem głosowania.

Listonosze będą chodzić w dwuosobowych zespołach. Jedna z nich odpowiedzialna będzie za fizyczne doręczenie pakietu wyborczego, a druga za kontrolowanie procesu doręczania.

Głosowanie korespondencyjne. Co będzie zawierał pakiet wyborczy?

Według ustawy o głosowaniu korespondencyjnym pakiet wyborczy będzie składał się z pięciu elementów. Najważniejszą z nich będzie oczywiście karta do głosowania, na której znajdować się będą nazwiska kandydatów na prezydenta. Oprócz tego w pakiecie znajdziemy również kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz kopertę zwrotną z napisem "przesyłka wyborcza".

bEJMLtoJ

Przesyłek wyborczych nie można wrzucać do skrzynek pocztowych używanych na co dzień. Jeśli ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie, w dniu wyborów pojawią się specjalne urny, które znajdować się będą przed lokalami, które zwykle pełnią rolę lokali wyborczych, przed placówkami poczty oraz w specjalnie przygotowanych punktach mobilnych. Głosy będzie można wrzucać między godziną 6:00, a 20:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJMLtoK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEJMLtpe
KOMENTARZE
(2)
polak
rok temu
po co tyle szumu z tymi wyborami mogly sie odbyc jak zwykle ostatnio byly wybory uzupelniajace w polsce podczas epidemi i nic sie nie stalo covid 19 nie zabil nikogo w tych miastach z tego powodu a pis robi szum i zament z wyborami komu to potrzebne i na reke
oleś
rok temu
A co dalej z tymi "pakietami"? Kto liczy, jak to ma się odbywać i kto jest odpowiedzialny???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić