aktualizacja 

Odkryto nieznany dotąd ląd. Liczba wysp jest absolutnie zaskakująca

153

Niewiarygodne odkrycie w Japonii. Wedle najnowszych badań udało się ustalić lokalizacje nowych wysp w azjatyckim kraju. Ich liczba ma sięgać nawet 7 tys. Japoński Urząd Informacji Geoprzestrzennej informuje, że nie zwiększy to jednak terytorium kraju, a da dokładniejszy obraz jego terenu.

Odkryto nieznany dotąd ląd. Liczba wysp jest absolutnie zaskakująca
Japonia odkrywa 7000 nowych wysp. To efekt dokładnych badań (Getty, kokouu)

Po przeprowadzeniu nowych badań Japonia odkryła 7 tys. nieznanych wysp. Oczekuje się, że liczba oficjalnych wysp w Japonii zwiększy się z 6 852 do 14 125 po przeprowadzeniu przez rząd pierwszego od 1987 roku badania wód terytorialnych, jak podaje japońska agencja prasowa Kyodo News.

Warto dodać, że Japonia, górzysty kraj o powierzchni 377 973 km kwadratowych, jest otoczona Oceanem Spokojnym, Morzem Ochockim, Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie "ognistego pierścienia Pacyfiku".

Stałym zagrożeniem w tym kraju są trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy tsunami. Stąd mogą wynikać m.in. różnice danych podających liczbę wysp czy odmienną wielkość powierzchni kraju. W najnowszych badaniach specjaliści dokładniej przyglądają się terenowi Japonii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nishi-no-shima. Wyspa, która się powiększa. Japończycy o groźnym zjawisku

Japonia odkrywa 7000 nowych wysp. To efekt dokładnych badań

Nowe badanie przeprowadzone przez Japoński Urząd Informacji Geoprzestrzennej, nie zwiększy terytorium kraju, ale da urzędnikom dokładniejszy obraz jego terenu, podaje "New York Post".

Nowa analiza została zainicjowana przez członka partii liberalno-demokratycznej. Przekazał parlamentowi w grudniu 2021 r., że "dokładne zrozumienie liczby wysp jest ważną kwestią administracyjną związaną z interesem narodowym".

Japonia kataloguje wyspy, które nie pojawiły się nagle, a były na terytorium kraju przez cały czas, ale pozostały niezauważone. Według "Japan Times" w sierpniu 2021 r. japońska straż przybrzeżna odkryła nową wyspę w kształcie litery C o średnicy około 0,6 mili (965 m) po erupcji wulkanu podwodnego w pobliżu Iwo Jimy.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić