Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Odkrycie w Japonii. Po 300 latach naukowcy odsłonili prawdę

249

Według różnych przekazów syrena miała zostać wyłowiona z wody pod koniec XVIII wieku. Jej ciało zostało zmumifikowane, a dziś jest przechowywane w świątyni na wyspie Honsiu. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu stworzeniu i po 300 latach odkryli prawdę o nim.

Odkrycie w Japonii. Po 300 latach naukowcy odsłonili prawdę
Czym naprawdę jest japońska syrena? (Hiroshi Kinoshita, Pen New, Twitter)

Około 30 cm stworzenie przypominające legendarne syreny, miało zostać złowione na Oceanie Spokojnym, niedaleko japońskiej wyspy Sikoku, między 1736 a 1741 rokiem. Dokładne losy nie zostały nigdy udokumentowane, a historia mumii była przekazywana ustnie. Od 40 lat szczątki przechowywane są w świątyni w mieście Asakuchi na wyspie Honsiu.

Prawda o syreniej mumii

Mumia ma wykrzywioną twarz, spiczaste zęby, ręce i włosy na głowie. Od pasa w dół przypomina rybę. Miejscowi od lat czcili tajemnicze stworzenie, wierząc, że zapewnia ono nieśmiertelność. Główny kapłan świątyni — Kozen Kuida powiedział japońskiej gazecie "The Asahi Shimbun", że mumię czczono nawet w ostatnich latach, mając nadzieję, że "pomoże to złagodzić pandemię koronawirusa".

W zeszłym roku naukowcy z Kurashiki University of Science and the Arts postanowili sprawdzić, czym naprawdę jest to tajemnicze stworzenie. Zabrali mumię i przeprowadzili szereg badań, w tym tomografię komputerową. Okazało się, że mumia jest fałszywa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacja w Egipcie. Najstarsze takie odkrycie. Mumia w złocie sprzed 4,3 tys. lat 

Szczątki, chociaż do złudzenia przypominają prawdziwe stworzenie, zostały spreparowane. Nie posiadają szkieletu. Zostały wykonane w XIX wieku z papieru, tkaniny i bawełny. Naukowcy potwierdzili, że dolna połowa ciała to prawdziwa ryba, ale została przymocowana do tułowia przez osobę, która mumię stworzyła.

Naukowcy odkryli także, że cała szczęka i zęby również pochodzą od ryby. Włosy na głowie są natomiast zwierzęce. Hiroshi Kinoshita, który brał udział w badaniach powiedział, że mumia mogła zostać stworzona ze względów religijnych. W Japonii istnieją legendy o syrenach, które zapewniają nieśmiertelność.

Mówi się, że jeśli zjesz mięso syreny, to nigdy nie umrzesz. W wielu częściach Japonii istnieje legenda, że ​​kobieta przypadkowo zjadła mięso syreny i żyła 800 lat - powiedział.

Naukowcy podejrzewają, że mumia mogła zostać stworzona również jako rodzaj ciekawostki nawiązującej do japońskich legend. W XIX wieku podobne artefakty cieszyły się sporą popularnością. Wysnuto także teorię, że syrena była teatralnym rekwizytem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić