Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Jedno z największych zagrożeń dla Europejczyków. Wstrząsające dane

13
Podziel się:

Najnowszy raport opublikowany przez Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) bije na alarm. Zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej wiele przedwczesnym zgonów.

Jedno z największych zagrożeń dla Europejczyków. Wstrząsające dane
Smog to w Polsce nadal powszechny problem (Wikimedia Commons)

Sytuacja dot. jakości powietrza w Unii Europejskiej nie napawa optymizmem. Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała najnowszy raport, który ujawnił, jak bardzo zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym wpływa na obywateli krajów wspólnoty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: IMGW alarmuje. Najbliższe godziny kluczowe

Raport Europejskiej Agencji Środowiska ujawnił dramatyczną statystykę. Okazało się, że zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów. Niestety liczba ta wzrosła w stosunku do 2019 roku, kiedy z tego samego powodu zmarło około 231 tysięcy osób. Eksperci zwracają uwagę, że zanieczyszczenie powietrza powoduje również zwiększoną zachorowalność na inne schorzenia układu oddechowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2020 roku nastąpiła stopniowa poprawa jakości powietrza w Unii Europejskiej. Przez ostatnie lata statystyka przedwczesnych zgonów w wymienionej kategorii była spadkowa. Gorsze dane z 2020 roku są również pokłosiem pandemii koronawirusa. Zakażenia ze skutkiem śmiertelnym dotknęły przede wszystkim osoby z chorobami współistniejącymi związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, takimi jak nowotwory, choroby płuc lub cukrzyca typu 2.

Smog bardzo niebezpieczny

Zanieczyszczenie powietrza to zdaniem ekspertów jedno z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia Europejczyków. Szczególnie dotyka osoby mieszkające w miastach. W 2020 roku w Unii Europejskiej 96 procent ludności miejskiej było narażone na ekspozycję na stężenia pyłów zawieszonych powyżej poziomu bezpieczeństwa określonego przez Światową Organizację Zdrowia.

Przez ostatnie lata sytuacja związana z przedwczesną śmiertelnością spowodowaną niską jakością powietrza uległa znaczącej poprawie. Według danych EEA w latach 2005-2020 liczba zmarłych spadła o 45 proc. W 2005 roku było ich w krajach Unii Europejskiej aż 431 tysięcy. Statystyki wyglądały jeszcze gorzej na początku lat 90., kiedy rocznie z tego powodu rocznie przybywało prawie milion zgonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Idę na wybory...
7 dni temu
Największym zagrożeniem dla Europy i Polski jest PiS, bo chce wprowadzić Polskę z Unii żeby ratować kler przed wypowiedzeniem Konkordatu przez nowy rząd który nie będzie finansował kościoła katolickiego.
LEO
1 tyg. temu
A dlaczego tak jest bo pieniędzmi nabijają sobie kieszenie i nic w tym kierunku nie robią poza hasłami nowymi podatkami, potężne pieniądze idą na tą ich ekologie dziwnym trefem mimo iż idą jest coraz gorzej, skoro się na to płaci nie powinno tak być, powinno być lepiej, wniosek nasuwa się jeden pieniądze nie idą na ekologię tylko do ich kieszeni!!!!!!!!!!!! to sa miliardy lub biliardy i jakoś tego nie widać by coś sie poprawiało dziwny traf nie sądzę łatwy sposób na bicie szmalu i te hasła :tu jest źle, powietrze jest tam nie dobre podnieśmy podatki itp hasła, propagandowa bzdura a i tak kosztami obarczają użytkowników i podatników dodatkowo, zamiast dawać te pieniądze na poprawę takiego stanu rzeczy !!!!!!!!!!!!!!Unijna ekologia to nie prawdziwa ekologia tylko biznes i nie ma nic wspólnego z ekologią !!!!!!!!!!!!!!
gość
1 tyg. temu
Tylko Europę w China pod dywan
ale
1 tyg. temu
czy who zaproponuje ludziom masową eutanazję aby spełnić odpowiednie agendy?
oooo
1 tyg. temu
aaaa rozumiem kowid był za słaby i za mało zabił? niezgodnie z pierowotnym założeniem?
ERROR 404
1 tyg. temu
A kto umarł ten nie żyje,już nie myśli o tym pyle.
Hehehe
1 tyg. temu
Smog to wina komuny, Okrągłego Stołu, Bolka, Tuska, pandemii, opozycji , lewactwa, Unii Europejskiej, LGBT i oczywiście Putina wraz z Łukaszenką a także Chin, Iranu oraz KRLD. Szczęściem dla świata są jeszcze USA i katolicka Polska
007
1 tyg. temu
Wstrząśnięty ale nie zmieszany
Hehehe
1 tyg. temu
Hehehe. Najlepiej zamarznąć lub umrzeć z głodu. Wtedy WHO i ekopajace będą wniebowzięte. Eksperci #34& ich mać
Tyle w temaci...
1 tyg. temu
Ta Planeta i tak jest już spisana na straty a drugiej nie mamy :) Zostaną tylko ślady na księżycu po ludzkości to kwestia czasu .
To ktoś ,kto...
1 tyg. temu
Bedzie dobrze Trzaskowski dba o Świerże powietrze w stolicy.Kupuje w Belgii 11 metrowe drzewa Belgii 3 tysiace euro za sztukę i sądzi w Warszaie przed muzeum sztuki nowoczesnej.
Gda
1 tyg. temu
Eee, zapraszamy Warszawiaków,Krakusów, Wrocławian i innych do Gdańska,tu jest z dużych miast najświeższe powietrze w Polsce
Chemitrals
1 tyg. temu
Jasneeee na coś trza zrzucić nad programowe zgony po ulicach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić