Jeszcze niedawno myślano, że wyginęły. Świetna wiadomość z Wysp

21

W bristolskim zoo urodził się mały myszojeleń. Najmniejszy ssak kopytny uwielbia bataty, ale nadal jest bardzo nieśmiały, dlatego opiekunowie nie mogą ustalić jego płci. Gatunek, który przez lata uważany był za wymarły, stopniowo się odradza. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Jeszcze niedawno myślano, że wyginęły. Świetna wiadomość z Wysp
Myszojeleń jest wysokości ołówka (Bristol Zoo Gardens)

Malutki kanczyl, który częściej nazywany jest myszojeleniem, urodził się w zoo w Bristolu miesiąc temu. W związku z lockdownem w Wielkiej Brytanii dopiero teraz został pokazany publicznie. Ssak ma tylko 20 cm wysokości, czyli jest mniej więcej tyle, ile mierzy duży ołówek. Jego płeć nie jest jeszcze znana. Jest to dopiero drugi kanczyl urodzony w tym zoo w ciągu ostatniej dekady.

Myszojelenie pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Dorosły przedstawiciel tego gatunku waży około 1,5 kg. Opiekunka ssaków Paige Bwye powiedziała, że musi minąć trochę czasu, zanim zoo będzie w stanie określić płeć kanczyla, ponieważ "są one małe i bardzo nieśmiałe".

Ale radzi sobie naprawdę dobrze. Ostatnio zaczął odkrywać nowe smaki, na przykład lubi jeść bataty - dodaje opiekunka.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dorosła samica myszojelenia, Brienne, została matką po raz pierwszy i bardzo troszczy się o swoje dziecko. „Oglądanie ich jest absolutnie fascynujące. Poruszają się na cienkich jak ołówek nogach i jedzą kwiaty i warzywa” - mówi opiekunka.

Drugi myszojeleń w ostatnim czasie

W 2020 roku w zoo urodziła się samica myszojelenia o imieniu Missandei i przeniosła się do ogrodu zoologicznego w Holandii w ramach programu rozwoju gatunku. Myszojelenie pochodzą z Wietnamu, jednakże przez bardzo długi czas nie były dobrze znane naukowcom. Przez lata większość z nich żyła w przeświadczeniu, że gatunek ten już dawno wyginął.

Kanczyl mniejszy jest nazywany również kanczylem jawajskim, ale w obiegu funkcjonuje jeszcze inna, częściej używana nazwa: myszojeleń. To jeden z najmniejszych ssaków kopytnych i właśnie swoim małym rozmiarom zawdzięcza często swoją popularność. Dorosły myszojeleń średnio osiąga masę ok. 1,7 kg i długość tułowia 40 cm.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić