aktualizacja 

Joe Biden w Kijowie. Zobacz, co dzieje się nad głowami Polaków

Na niebie nad wschodnią Polską zauważono 2 samoloty AWACS amerykańskich Sił Powietrznych - wynika z danych serwisu Flightradar24. Maszyny wzniosły się w powietrze w związku z wizytą prezydenta Joe Bidena do Polski i Ukrainy. Główną rolą samolotów AWACS jest wykrywanie innych statków powietrznych.

Joe Biden w Kijowie. Zobacz, co dzieje się nad głowami Polaków
Samoloty AWACS nad Polską (flightradar24.com)

Samoloty zauważono w poniedziałek rano. Wszystko świadczy o tym, że amerykańskie i polskie władze dbają w ten sposób o bezpieczeństwo amerykańskiego przywódcy na najwyższym poziomie. W niebie nad Polską pojawiły się samoloty AWACS (wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej), a także RC-135 (rozpoznania elektronicznego) i KC-135 (powietrzny tankowiec).

AWACS-y krążą nad Polską

Z danych wynika, że maszyny krążą nad wschodnią Polską. Należący do Sił Powietrznych USA Boeing RC-135W Rivet Joint przyleciał do naszego kraju aż z bazy Mildenhall w Wielkiej Brytanii.

Eksperci zaznaczają, że obecność od razu dwóch AWASC-ów nad Polską jest "niecodziennym widokiem", choć patrolowanie wschodniej części naszego kraju to regularna praktyka od wybuchu wojny w Ukrainie i odbywa się niemal bez przerwy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wzmożone środki bezpieczeństwa

Okazuje się też, że wzmożone patrolowanie wschodniej granicy Polski łączy się z niezapowiedzianą wizytą Joe Bidena w Kijowie i jest kolejnym środkiem bezpieczeństwa stosowanym w związku z jego przebywaniem w Ukrainie.

AWACS, czyli statek powietrzny wczesnego ostrzegania - to najczęściej samolot wojskowy, ale czasami też śmigłowiec lub sterowiec dozoru radiolokacyjnego. Jego główną rolą jest wykrywanie innych statków powietrznych, a także statków wodnych za pomocą radaru odpowiedniej konstrukcji.

Biden w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował przed południem, że do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą przybył Joe Biden. - Witamy w Kijowie. Pana wizyta jest bardzo ważnym sygnałem wsparcia dla wszystkich Ukraińców - napisał ukraiński przywódca.

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Kijowie rozpoczęła się od dźwięku syren alarmów przeciwlotniczych, ogłoszonych na terytorium całej Ukrainy w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa wojskowego.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić