Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

"Sygnał" wysłany Putinowi. Kadyrow wszystkich zaskoczył

Podziel się:

Rządzący od piętnastu lat Czeczenią Ramzan Kadyrow mocno zaskoczył. Brutalny dyktator, którego żołnierze służą w Ukrainie zasugerował, że chce wycofać się z polityki. Agnieszka Legucka z Państwowego Instytutu Spraw Miedzynarodowych przekonuje w rozmowie z o2.pl, że to tylko próba zwrócenia na siebie uwagi przez czeczeńskiego satrapę. - To sygnał, że o jego kraju też trzeba pamiętać i "dosypać" pieniędzy - mówi.

"Sygnał" wysłany Putinowi. Kadyrow wszystkich zaskoczył
Kadyrow chce odejść? Ekspertka mówi w rozmowie z o2.pl, że to próba zwrócenia na siebie uwagi (Getty Images, Sasha Mordovets)

W sobotę w serwisie Telegram pojawiło się nagranie, w którym Kadyrow zasugerował swoje odejście. Oznajmił, że "zasiedział się" na swoim stanowisku i "zasłużył na wakacje". Przypomniał także, że jest jednym z najdłużej urzędujących przywódców wśród regionów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej.

Fakt, że Kadyrow długo kieruje kaukaską republiką. W latach 2006-2007 był premierem kraju, od 2007 do 2011 - prezydentem, a od 2011 r. jest szefem Republiki Czeczenii. Zasłynął jako władca brutalny i nieprzewidywalny, a jego armia stała się synonimem grozy.

Kadyrow wielokrotnie prezentował wojownicze nastroje także podczas trwającej wojny w Ukrainie. Wysłał do naszego wschodniego sąsiada swoich żołnierzy, nie mieli tam jednak szczególnych osiągnięć bojowych. Kadyrow zaś wielokrotnie zapowiadał buńczucznie, że Rosjanie będą chcieli iść dalej. Groził m.in. także Polsce.

Cel: przypomnieć o sobie Putinowi

Teraz zaś stwierdził dość nieoczekiwanie, że czas na jego rozbrat z władzą i polityką. Czy zapowiedzi te należy traktować poważnie? Zdaniem analityczki PISM Agnieszki Leguckiej - nie. W rozmowie z o2.pl Legucka przekonuje, że to raczej próba zwrócenia na siebie uwagi przez czeczeńskiego watażkę.

W moim przekonaniu, Kadyrow w ten sposób próbuje zwrócić uwagę Moskwy. On kilkakrotnie wykonywał takie ruchy i wypuszczał podobne zapowiedzi w przeszłości. A w tym przypadku rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow już powiedział, że Kadyrow zostanie gdzie jest. Z prostej przyczyny: zabezpiecza wrażliwy odcinek na Kaukazie Północnym. Zresztą jego odejście byłoby niebezpieczne dla samej Czeczenii i powiązań klanowych. On poobsadzał bardzo wiele stanowisk w państwie ludźmi ze swojego klanu i gdyby faktycznie odszedł, to cała ta układanka by się posypała, a w kraju zapanowałby chaos - mówi analityczka.

Zastąpienie "generała Denaturowa"?

Przekonuje również, że choć Czeczeni są przez putinowski reżim traktowani jako wykonawcy brudnej roboty, to sam Putin nigdy nie traktował Kadyrowa jako lojalnego podwładnego. Szef Republiki Czeczenii pokazywał zresztą, że potrafi się postawić. Może nie samemu Putinowi, ale np. obecnemu premierowi Rosji Michaiłowi Miszustinowi czy Dmitrijowi Miedwiediewowi. Są co prawda, jak dodaje Legucka, spekulacje portalu Meduza, że Kadyrow może stanąć na czele RosGwardii w miejsce Wiktora Zołotowa, ale nie daje im wiary.

To by świadczyło, że Putin stracił intuicję w doborze osób z najbliższego otoczenia, bo Kadyrow nie jest wobec niego lojalny w 100 proc. To wasal z odległego zakątka kraju i sojusznik, ale nie ktoś, kto mógłby wejść do wewnętrznego kręgu władz Kremla. Nie byłby też, jako szef RosGwardii, gwarantem bezpieczeństwa państwowego, a również osobistego, bo RosGwardia to siły oddane Putinowi, odpowiedzialne za utrzymanie ładu wewnętrznego w kraju - komentuje dla o2.pl Agnieszka Legucka.

Trudno się zresztą dziwić, bo Zołotow, dawny ochroniarz i partner Putina w judo, to jeden z jego najbliższych współpracowników. Od początku wojny trwa przy Putinie, a gdy - jeśli wierzyć mediom rosyjskim - spadła pozycja ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa, to właśnie Zołotow wyrósł na jego najbliższego doradcę wojskowego. I choć jest obiektem kpin, a w dziesiątkach niewybrednych memów, które pojawiają się w internecie, bywa nazywany "generałem Denaturowem", to Wiktor Zołotow trwa u boku rosyjskiego prezydenta.

Niechęć do Czeczenów

Jak twierdzi Agnieszka Legucka, Kadyrow nie poszedłby na dno razem z Putinem, to nie ten typ osobowości. Raczej zadbałby o swoje bezpieczeństwo. Wobec Czeczenów jest zresztą duża nieufność w rosyjskich służbach bezpieczeństwa. Czeczeńcy bardzo negatywnie "wyróżnili się" w tzw. obozach filtracyjnych, gdzie są ludźmi od najbrudniejszej roboty: przesłuchań, tortur, wydobywania zeznań. To oni "łamią" ludzi w niewoli.

Na koniec Legucka zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. Są mianowicie analizy mówiące, że wojna w Ukrainie może być czynnikiem, który doprowadzi do upadku putinowskiej Rosji. A Kadyrow między wersami ostrzega, że gdyby zrobiło się bardziej niespokojnie, to w "jego" Czeczenii też może zacząć się coś złego dziać.

Dlatego tę wypowiedź oceniam, jak mówiłam, jako próbę zwrócenia uwagi na siebie. Kadyrow liczy na coś ze strony Putina: dodatkowe stanowisko, przeznaczenie większych nakładów finansowych na Czeczenię. To sygnał, że o jego kraju też trzeba pamiętać i "dosypać" pieniędzy - konkluduje analityczka.

Zbrodnie Ramzana Kadyrowa

Dwa lata temu, w maju 2020 r., Ramzan Kadyrow został mianowany generałem-majorem rosyjskiej armii. W lipcu Putin odznaczył go Orderem Aleksandra Newskiego - jednym z najwyższych rosyjskich odznaczeń państwowych. Trudno także oczekiwać, by na czeczeńskim satrapie zrobiło wrażenie oskarżenie go o zbrodnie wojenne przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Według ukraińskiego kontrwywiadu Kadyrow miał planować i kierować niektórymi operacjami czeczeńskich wojsk w Ukrainie. Chodzi m.in. o zajęcie szpitala w Borodiance i przetrzymywanie osób cywilnych z Hostomela jako zakładników. Nie są to zresztą jedyne działania Kadyrowa, za które mógłby stanąć przed sądem. W krwawy sposób rozprawiał się on z jakimikolwiek formami oporu w Czeczenii, a jego służby bezpieczeństwa nie wahały się porywać, torturować i mordować politycznych oponentów.

Tak było m.in. z Salmanem Tepsurkajewem. Czeczeński twórca jednego z dokumentujących działania władz kanału 1ADAT w serwisie Telegram został w 2020 r. porwany z Kraju Krasnodarskiego przez czeczeńskich "siłowików", zmuszony do zadawania tortur samemu sobie przed kamerą i zamordowany wybuchem granatu. To jedna z wielu zbrodni obciążających czeczeńskiego dyktatora.

Zobacz także: "Wspaniali ludzie": Dramatyczna historia czeczeńskiej matki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Peszko zawalczy w Fame MMA? Padła jasna deklaracja
Myśleliście, że Królowa Pieczarek tylko leży i pachnie? Kamila z "Rolnik szuka żony" pokazała, jak pracuje
Putin ma problem? Poparcie dla wojny spada wśród Rosjan
Zmarł 22-letni strażak. Adrian Jurek przegrał walkę z chorobą
14-latka targnęła się na swoje życie. Znaleziono ją w budynku liceum
Wyrzucił śmieci na prywatnej posesji. Zdradził go pewien bardzo istotny szczegół
Nie żyje Wojciech Rybakowski. Poruszająca prośba rodziny
Małgorzata Rozenek-Majdan podsumowała dokument o Robercie Lewandowskim. Lepszej reklamy nie mogła mu zrobić
Trump ciepło o Putinie. "Ostatecznie zajmie całą Ukrainę"
Studentka wykorzystała AI do...anulowania mandatu. ChatGPT przekonał władze miasta
W marcu walczył na High League. Teraz chce pójść do KSW
Szczere wyznanie zawodnika NBA. "Nie bój się prosić o pomoc"
Kuchnia inflacyjna: pomysł na prosty obiad. Kotlety z jajek według przepisu Koła Gospodyń
Pasta jajeczna wg Magdy Gessler nie tylko na Wielkanoc. Tego składnika się nie spodziewacie
Zoperowali kolano zamiast kostki. Absurdalna pomyłka w szpitalu w Siedlcach
Zrobiła to na basenie. Poważne ostrzeżenie
Zmuszali kobiety do "szczególnej" prostytucji. Usłyszeli zarzuty
Poczuli dziwny zapach. Ukryli to w workach na polsko-niemieckiej granicy
Rosjanka z Londynu niewpuszczona do Polski. Musiała wrócić do Anglii
Kuba Wojewódzki pozuje z autem i pralką. "Czy naprawdę musisz...?"
Tak dziś wygląda grób Dariusza Siatkowskiego. Rzuca się w oczy
Bill Gates zapowiada wejście nowej technologii, która zmieni świat
Razem trafili do schroniska. Ta historia zrobi wam dzień
Syn Jakimowicza na obradach ONZ. Dumny tata złożył mu gratulacje
Nowy Sącz. Znaleziono powieszone ciało mężczyzny. "To prokurator"
Jest gotowy wysłać wojsko do Moskwy. Deklaracja generała
Policjanci kradli koks. Taka grozi im kara
Żona Justina Biebera w opasce na biuście. Tego, co miała na sobie, nie da się nazwać topem
Operator koparki odkrył to na budowie. Aż zaniemówił
18-latka i 3-latek. Roksana Węgiel poznała syna swojego chłopaka
31 marca skończył 47 lat. Tak dziś wygląda Josh Saviano z "Cudownych lat"
Populacja świata spadnie. W 2100 r. ludzi będzie mniej niż dziś
Potężny rozbłysk na Słońcu. Jego skutki odczuwano na Ziemi
Użyli zmywarki. Najbardziej obrzydliwy lifehack, jaki widzieliście
Jakimowicz atakuje Woźniak-Starak. Mówi, co zrobiłby na miejscu ludzi w kościele
Ale uderzenie. Nagranie spod Zielonej Góry
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
IMGW nie ma złudzeń. Polacy, lepiej usiądźcie
Seryjny dawca nasienia. Matki poczętych z niego dzieci przerażone
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
To już przesądzone. Cichopek i Kurzajewski będą musieli się rozstać
Polski lekarz pojechał do Niemiec. Oto co zastał w tamtejszym szpitalu
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Tomasz Komenda przed sądem z byłą narzeczoną. "Będę się odwoływał"
Sensacja w Australii. "Takie znalezisko zdarza się raz w życiu"
Jadwigę L. pochowano 13 lat temu. Teraz w domu znaleziono jej ciało
Miarka się przebrała. Nie chcą więcej pomagać żołnierzom z Rosji
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Od siedmiu lat żyje w "białym małżeństwie". Oto co usłyszała od księdza
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
Biedronka szaleje. Limit dzienny: 12 opakowań
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Fani do tego nie przywykli. Tak wygląda 15-letnia Viki Gabor sauté
Złapali Puszkina. Oto co Rosjanin ma do powiedzenia rodakom
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić