aktualizacja 

Kardynał Dziwisz "przebacza" Polsce

93

Kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z TV Trwam przekonuje, że Jan Paweł II jest najwybitniejszym Polakiem w historii. Stwierdził też, że Polska jest innym krajem niż kilkadziesiąt lat temu.

Kardynał Dziwisz "przebacza" Polsce
(AKPA)

Kardynał Stanisław Dziwisz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II i padający pod adresem świętego oskarżeń o ukrywanie pedofilii w Kościele. Duchowny uważa, że Polacy mocno się zmienili i nie szanują papieża tak jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dodał, że Jan Paweł II jest postacią wybitną.

To najwybitniejszy Polak w historii naszego narodu i święty. Jeżeli ktoś tego nie pamięta, popada w wielki błąd - stwierdził Dziwisz, który był osobistym sekretarzem papieża.

Stanisław Dziwisz mówi: "przebaczam"

Kardynał Dziwisz stwierdził, że ataki na Jana Pawła II bezpośrednio uderzają także w jego pracowników. Duchowny odniósł się zarzutów, które padły pod jego adresem w reportażu TVN "Don Stanislao".

Zobacz także: Rodzinna miejscowość murem za Dziwiszem. Bratanek kardynała przerwał milczenie
Żeby uderzyć w papieża, to trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali. To była nasza służba papieżowi, a poprzez papieża mojej ojczyźnie. Jeśli moja ojczyzna tego nie widzi, a kiedyś widziała, to niewątpliwie powoduje u mnie ból, ale przebaczam - powiedział w rozmowie z TV Trwam.

Reportaż "Don Stanislao" pokazuje, jak kard. Stanisław Dziwisz ukrywał przez lata przypadki pedofilii. Miał być świadomy przestępstw, jakich dopuszczają się księża, jednak nigdy nic z tym nie robił. Kilku duchownych otrzymało nawet awanse w hierarchii kościelnej.

Kardynał miał także zatajać wiele spraw przed papieżem Janem Pawłem II, z którym blisko współpracował. Po ukazaniu się reportażu wiele osób zażądało postawienia zarzutów kard. Dziwiszowi i pociągnięcia go do odpowiedzialności. Ten jednak przez cały czas utrzymuje, że o niczym nie wiedział.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić