Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Katolicy są zaskoczeni. Ksiądz właśnie obalił mit na temat Biblii

599
Podziel się:

Przyjęło się mówić, że wezwanie "Nie lękajcie się" powtarzane jest w Biblii 365 razy. Znany polski biblista Wojciech Węgrzyniak właśnie podkreśla, że to mit. Jest zaskoczony, że nawet Episkopat powielił ów mit w swoim liście.

Katolicy są zaskoczeni. Ksiądz właśnie obalił mit na temat Biblii
Ks. Wojciech Węgrzyniak obalił popularny biblijny mit (YouTube)

W sieci popularne jest przekonanie, jakoby w Biblii równe 365 razy padały słowa "Nie lękajcie się". Przeświadczenie to urosło do rangi swego rodzaju legendy, którą powtarzają duchowni, a nawet sam Episkopat.

Od inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II minęły już czterdzieści trzy lata. Zmieniły się niektóre źródła lęków i obaw przeżywanych przez ludzi. Jednak niezmienną odpowiedzią na nie jest Dobra Nowina o Chrystusie – Odkupicielu człowieka, który nadaje sens ludzkiemu życiu i przynosi pokój serca. Tę prawdę odkrywamy w Słowie Bożym, na którego kartach odnajdujemy trzysta sześćdziesiąt pięć razy wezwanie "Nie lękacie się!". Jakby każdego dnia Bóg chciał zapewnić nas o tym, że jest z nami - napisał w Episkopat w swoim niedzielnym liście.

Duchowny obalił biblijny mit

Nie wiadomo, skąd wzięło się to przekonanie, trudno znaleźć jego pierwotne źródło. Temat postanowił wziąć na warsztat ceniony biblista Wojciech Węgrzyniak, który podkreśla, że to zwykły mit.

Może nie umiem liczyć, ale mnie kompletnie nie wychodzi taka liczba. W Biblii Tysiąclecia znajdujemy wezwanie "Nie lękajcie się" 14 razy. Nawet gdyby do tego dodać różne synonimy i liczby (mnoga i pojedyncza) to i tak nie będzie 365 razy - ks. Węgrzyniak napisał na Facebooku.

Duchowny dokładnie policzył wszystkie formy i synonimy wezwań do wyzbycia się lęku, które pojawiają się w Piśmie Świętym. Wychodzi na to, że w polskiej wersji językowej Biblii słowa te padają 137 razy. Rachunek nie zgadza się także w przypadku wersji hebrajskiej oraz w innych językach.

Chętnie poznałbym źródło stwierdzenia, że wezwanie "Nie lękajcie się!" pojawia się 365 razy w Biblii, bo może to brzmi pięknie, ale to chyba jeszcze za mało - dodał Węgrzyniak.

Wpis duchownego wywołał żywą reakcję internautów. "Słyszałem to zdanie wiele razy, ale nigdy nie odważyłem się tego powielać, bo nie byłem pewny, czy ktoś tego nie wyssał z palca" - napisał jeden z użytkowników Facebooka pod postem księdza. Do sprawy odniósł się również zakonnik i bloger Grzegorz Kramer. On także jest zaskoczony odkryciem ks. Węgrzyniaka.

Przyznaję, dziś rano padł jeden z moich "biblijnych mitów", który sam wiele razy powtarzałem, bo myślałem, że jeśli przeczytałem o nim u kogoś mądrzejszego, to musi być prawdziwy. Ów "mit", pojawił się nawet we wczorajszym Liście KEP. Mowa o tym, że Biblia miała 365 razy powtarzać zwrot: "nie lękaj się" - Kramer napisał na Facebooku.
Zobacz także: "Nie tylko w tej sprawie ma wiele na sumieniu". Ostry komentarz pod adresem arcybiskupa Dzięgi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(599)
fen
10 miesięcy temu
wszystkie religie to bzdury dla chorych, starych i dzieci
Aśka
11 miesięcy temu
najlepsze jest to, że 99% tych, którzy komentują nie przeczytała ani jednej strony z Biblii, a ci, którzy coś tam słyszeli interpretują ją bez jakiegokolwiek myślenia; powiem tak: LĘKAJCIE SIĘ, bo nie wiecie co czynicie
Lechoslaw
11 miesięcy temu
Wszystkie religie i każda z nich to wymysły chorych umysłów.Rzekome pisma święte są ściemą, pozywką dla naiwnych, zdegenerowanych i umysłowo chorej hołoty. Kto jeszcze dzisiaj oprócz zbrodniczych muzułmanów zajmuje się podobnymi niedorzecznościami i bzdurami?
ngoro
11 miesięcy temu
Nic nie myślicie. Albo wszyscy źle myślą. To metafora! Liczba 365 wynika z tego, że powinniście czytać Biblię codziennie, a ona codziennie Was ukoi. Wczytajcie się w słowa listu Episkopatu uważnie.
ąri
11 miesięcy temu
Ksiądz Wojciech to ma chyba zbyt dużo wolnego czasu i nudzi mu się strasznie, że policzył dokładnie ile razy w tekście Biblii występuje owo wspomniane w artykule wyrażenie.
Ja...
11 miesięcy temu
Zaraz przepiszą Biblię i będzie 365...
PrawdaWacek?
11 miesięcy temu
Powiem tak, biskupi jak widać nie mają pojęcia o Piśmie Świętym ale są specjalistami od polityki, władzy i moralności. Oni wiedzą wszystko tylko nie to, czym powinni się zajmować.
Halina
11 miesięcy temu
Proszę pokazać biblię numer 1
BTR
11 miesięcy temu
bajka bez sensu... powtarzana przez chciwych nierobów w sukienkach dla własnego GODNEGO ŻYCIA od 2 tysięcy lat!!!
Koko
11 miesięcy temu
Też się spieracie o takie głupoty.W chrześcijaństwie chodzi o to by miłować bliźnich i być względem nich uczciwym,a także by im pomagać.
tak to się na...
11 miesięcy temu
To nie jest żaden mit, to jest po prostu najzwyklejsze kłamstwo.
wojtekm49
11 miesięcy temu
ALE JAKIE TO MA ZNACZENIE ? JEZUS , NAWET JEŻELI TO NIE JEST NAPISANE , WOŁA DO NAS TYMI SŁOWAMI "BEZ PRZERWY" BO TO WŁAŚNIE JEST JEGO MIŁOŚĆ - Panowie rachmistrze !!! ODWAGI , ON JEST Z NAMI !!! NIE LĘKAJMY SIĘ !!!
Ebola
11 miesięcy temu
Kiedyś ludzie Modlili się do słońca , wierzyli w Zeusa , dziś już wiemy że burza to wyładowania atmosferyczne a nie kara zesłana przez Bogów , każda religia doi ludzkość , wybuchają wojny w imię Bogów , ilu ludzi wymordował kościół ???? Watykan nie gardził nawet złotem nazistow wszyscy wiemy skąd to złoto pochodził :) ksiądz za zmarłego bierze od 500 zł:) a żeby Kowalski dostąpił nieba rodzina musi opłacić mszę :)) dla mnie to zwykli oszuści którzy okradają całe państwa.
Szczesliwa
11 miesięcy temu
Szkoda ,że nie zwrócono uwagi ile razy w Biblii występuje Imię Boze ,a także to że usunięto drugie przykazanie aby nie robić żadnych figur,obrazów itp.i się do nich modlić. Zresztą religie pseudo chrześcijańskie nie maja nic wspólnego z prawdą zapisana w Bibli. Zachęcam tych którzy chcą poznać prawdę aby jej szukali właśnie w tej Ksiedze
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić